Trudeau nařkl Indii ze zapojení do vraždy představitele Sikhů. Dillí varuje občany před cestou do Kanady

2 minuty
Horizont ČT24: Napětí mezi Indií a Kanadou
Zdroj: ČT24

Mezi Indií a Kanadou výrazně vzrostlo napětí poté, co kanadský premiér Justin Trudeau prohlásil, že podle kanadských tajných služeb za červnovou vraždou předáka sikhské komunity na kanadské půdě může být indická vláda. Obě země si vzájemně vypověděly po jednom diplomatovi. Nově Indie vyzvala své občany pobývající v Kanadě i ty, kteří se do země chystají, k opatrnosti.

„Vzhledem k rostoucím protiindickým aktivitám, politicky tolerovaným zločinům z nenávisti a zločinnému násilí v Kanadě by všichni občané Indie v této zemi i ti, co se tam chystají cestovat, měli být maximálně opatrní,“ uvedlo indické ministerstvo zahraničí. Některým kanadským regionům by se podle něj měli Indové zcela vyhýbat.

Roztržka se odehrává necelé dva týdny poté, co se Trudeau v Indii zúčastnil setkání skupiny G20, kde indického premiéra o zjištěních kanadských vyšetřovatelů osobně informoval.

Módího vláda tvrzení Kanady o zapojení indických tajných služeb do vraždy zastánce samostatného státu Sikhů Hardeepa Singha Nijjara kategoricky popírá. Za stejný provaz spolu s ní táhne i opoziční Indický národní kongres. „To, že Trudeau brání teroristu Hardeepa Singha Nijjara, je naprosto ostudné,“ napsal na síti X jeden z jejích poslanců. V zemi dokonce propukly protesty.

„Beru na vědomí indické cestovní doporučení, ale Kanada je bezpečná země,“ uvedl v reakci na krok Dillí kanadský ministr veřejné bezpečnosti Dominic LeBlanc. Kanada zatím veřejně nesdělila, proč Indii z podílu na vraždě separatisty podezírá. Pachatelé dopadeni nebyli.

Indické ministerstvo zahraničí apelovalo především na indické studenty v Kanadě, aby se měli na pozoru. Podle agentury Reuters přichází od roku 2018 nejvíc zahraničních studentů do Kanady právě z Indie. V loňském roce jejich počet dosáhl téměř 320 tisíc, což je asi čtyřicet procent všech studentů ze zahraničí.

Zastánce státu Sikhů

Nijjara, který byl zastřelen 18. června před sikhským chrámem ve městě Surrey v provincii Britská Kolumbie, v roce 2020 označila indická vláda za teroristu, neboť podporoval vznik nezávislého sikhského státu Chálistánu v oblasti indického Paňdžábu.

V Kanadě žije nejpočetnější sikhská menšina mimo indický Paňdžáb. Podle posledního sčítání lidu z roku 2021 se k tomuto náboženství v Kanadě hlásí zhruba 770 tisíc lidí.

Už v úterý pozdě večer doporučila Ottawa kanadským občanům, aby se vyhnuli cestám do indického státu Džammú a Kašmír „kvůli nepředvídatelné bezpečnostní situaci“. Na tomto území separatisté bojují proti indické vládě od roku 1989, ačkoli násilí ze strany militantů v posledních letech výrazně polevilo. „Hrozí zde terorismus, militantní akce, občanské nepokoje a únosy,“ uvádí kanadský dokument.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 56 mminutami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Izraelská vláda zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa tajné služby Šin Bet Ronena Bara

Izraelská vláda v úterý zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronena Bara, který v pondělí oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Nevládní organizace, které citoval server The Times of Israel, označily úterní krok kabinetu Benjamina Netanjahua za „cynický a jasný trik“, který má zastavit jednání nejvyššího soudu. Ten se zabývá stížnostmi, podle nichž předchozí rozhodnutí vlády o Barově odvolání bylo osobní a politicky motivované.
před 4 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Evakuovat se musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
před 7 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 7 hhodinami

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set vojáků KLDR, tvrdí Soul

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set severokorejských vojáků, kteří pomáhali ruské armádě, uvedl podle agentur AFP a Reuters jihokorejský poslanec na základě informací tajných služeb. Severokorejské ztráty činí celkem 4700 vojáků, z toho bylo dva tisíce zraněných přepraveno zpět do vlasti. Pchjongjang vyslal do bojů v ruské Kurské oblasti dohromady ve dvou vlnách osmnáct tisíc vojáků, sdělil poslanec.
06:14Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Uzbecká vláda zabavuje půdu ve prospěch „plíživého Pekingu“

Uzbečtí farmáři tvrdí, že je vláda pod záminkou státem podporovaného rozvoje nutí přenechávat půdu čínským podnikům, čímž místním obyvatelům odebírá tisíce hektarů úrodných bavlníkových a pšeničných polí, napsala stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). K převodům pozemků má oficiálně docházet dobrovolně, zemědělci však pro server popsali zastrašování a výhružky ze strany tamních úředníků. Ve Střední Asii tak rostou protičínské nálady a obavy z plíživého vlivu Pekingu.
před 7 hhodinami
Načítání...