Záplavy postihly dvě třetiny Slovinska, evakuovat se musely tisíce lidí

Ve Slovinsku se kvůli přívalovým dešťům protrhla hráz na řece Mura na východě země a úřady evakuovaly několik obcí. Podle serveru N1 muselo domovy opustit mimo jiné pět set lidí v obci Dolnja Bistrica. Slovinský premiér Robert Golob už v sobotu prohlásil, že jeho země čelí největší přírodní katastrofě ve své historii. V souvislosti s nepříznivým počasím úřady evidují zatím čtyři oběti. Česká ambasáda nemá zprávu o zranění či úmrtí Čechů.

Záplavy zničily řadu silnic, mostů a domů a způsobily škody odhadem za půl miliardy eur. Zasaženy byly dvě třetiny území Slovinska, dodal Golob po sobotním jednání bezpečnostní rady země. Lijáky a povodně si vyžádaly evakuaci tisíců lidí, z nichž mnohé zachraňovaly čluny a vrtulníky.

V sobotu večer evakuovaly kvůli protržení hráze na řece Mura asi pět set lidí z obce Dolnja Bistrica. Ohroženo bylo podle místních médií až deset obcí. Do bezpečí začaly úřady převážet také některé obyvatele z údolí řeky Meža na severozápadě země, a to kvůli hrozícím sesuvům půdy. Právě ty nyní znamenají tu největší hrozbu.

Události: Katastrofální záplavy ve Slovinsku (zdroj: ČT24)

Za necelý den tolik srážek jako za měsíc

Současné záplavy ve Slovinsku způsobily přívalové deště, podle slovinské meteorologické služby tam za ani ne den spadlo tolik srážek jako obvykle za měsíc. Mezi oběťmi jsou také dva Nizozemci, podle slovinských médií je na treku v horách poblíž Kranje zabil blesk.

Do mnoha zaplavených míst se dostanou jen vrtulníky. Odvážejí místní i turisty, kteří uvázli v chatách nebo kempech. Velké štěstí měla víc než tisícovka turistů z kempu v Savinjské dolině. Povodeň je tam zastihla uprostřed noci. „Bylo to opravdu dramatické. Většinu z nás odvezli na člunech. Dva kluci byli na stromě a ty později zachránil vrtulník,“ popsal turista z Rakouska.

Situace Čechů

Česká ambasáda ve Slovinsku nemá žádnou zprávu o případném zranění či úmrtí českého občana. Někteří Češi ale uvázli v ubytovacích zařízeních a několik jich bylo evakuováno vrtulníky, řekl v neděli velvyslanec Juraj Chmiel České televizi. 

V cestovatelském systému Drozd je zaregistrováno zhruba 480 Čechů ve Slovinsku, v sobotu jich přibyla zhruba desítka, uvedla Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva zahraničí. „Zastupitelský úřad je v kontaktu s pěti Čechy, kteří jsou v ubytováních, odkud se teď nedostanou, ale jsou v pořádku,“ poznamenala. Slovinci podle ní pracují na zprůchodnění cest, ale bouřky stále trvají. „Velmi rychle například zprovoznili největší dálnici v zemi,“ dodala Wernerová.

Český velvyslanec o situaci ve Slovinsku (zdroj: ČT24)

Škody nyní slovinské úřady odhadují nejméně na půl miliardy eur. Voda zničila úrodu, silnice, domy i podniky. Často chybí pitná voda a elektřina. V zaplavené a nedostupné vesnici Črna není ani mobilní signál, první zprávy mluví o apokalypse.

Špatné počasí navíc pokračuje. A hustě prší i v okolních zemích. V Rakousku zničily sesuvy půdy několik domů. V Chorvatsku uklízejí zaplavené vesnice a v Budapešti a Bělehradě mají hasiči práci po nezvykle silných bouřích.