Druhý nejvyšší představitel severokorejské armády přišel o funkci

Druhý nejvyšší představitel severokorejské armády po vůdci země Kim Čong-unovi byl odvolán z funkce. Odchod Pak Čong-čona byl oznámen na výročním zasedání vládnoucí Korejské strany práce, které se konalo minulý týden, informovala v pondělí agentura Reuters.

Důvod změny ve velení severokorejské armády nebyl uveden. Zasedání vládnoucí strany, pořádaná pravidelně na konci roku, ale často bývají využívána k oznámení personálních změn či zásadních politických rozhodnutí, píše agentura Reuters.

Pak Čong-čona, který působil jako místopředseda ústřední vojenské komise Korejské strany práce a tajemník ústředního výboru strany, ve funkci nahradil Ri Čong-kil. Ten rovněž v minulosti zastával řadu vysokých pozic, včetně náčelníka generálního štábu severokorejské armády a ministra obrany.

Kim Čong-un nařídil výrobu nové střely

Vůdce KLDR Kim Čong-un na zasedání strany oznámil, že země výrazně zvýší výrobu jaderných hlavic. Nařídil také výrobu nového typu mezikontinentální balistické rakety, která bude schopná rychlého odvetného útoku. Země podle něj tyto zbraně potřebuje, aby dokázala čelit hrozbám ze strany Spojených států a Jižní Koreje.

Pak Čong-čon v uplynulých letech rychle postupoval na vojenském žebříčku a z jednohvězdičkového velitele dělostřelectva v roce 2015 se v roce 2020 stal čtyřhvězdičkovým generálem. Uznání se mu dostalo především za to, jak přispěl k vývoji technologií raket krátkého doletu. Na konci roku 2020 byl Pak povýšen do politbyra Korejské strany práce a získal hodnost maršála.

Podobně jako další vysocí vojenští představitelé i Pak Čong-čon zažil pod Kimem vzestupy a pády. V polovině roku 2021 byl krátce degradován poté, co Kim kritizoval některé představitele za jejich postup v boji proti pandemii covidu-19. O několik měsíců později byl Pak znovu povýšen.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Bez podpory USA nemůže Ukrajina ve válce zvítězit, upozornil Zelenskyj

Bez podpory Spojených států nemůže Ukrajina ve válce s Ruskem zvítězit, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru, který v noci na úterý SEČ odvysílala americká stanice Fox News. Zelenskyj rovněž řekl, že ruskému vládci Vladimiru Putinovi nevěří. Ukrajina od února 2022 vzdoruje s pomocí západních zemí ruské invazi rozpoutané na Putinův rozkaz.
před 1 hhodinou

Írán možná obnovuje jaderný program, uvedl po schůzce s Netanjahuem Trump

Írán možná obnovuje svůj jaderný program na jiných místech, než která Spojené státy vybombardovaly během červnové dvanáctidenní íránsko-izraelské války, uvedl americký prezident Donald Trump v pondělí pozdě večer SEČ po jednání s izraelským premiérem Benjamin Netanjahuem. Pokud se podezření prokáže, USA jsou dle Trumpa připraveny „nebezpečí odstranit“. Šéf Bílého domu rovněž pohrozil palestinskému teroristickému hnutí Hamás, že pokud se v krátké době neodzbrojí, nastane pro něj „peklo“.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Německá armáda po obviněních z extremismu propustila několik výsadkářů

Německá armáda uvedla, že propustila několik výsadkářů a desítky dalších vyšetřuje v souvislosti s násilím, sexistickým chováním, užíváním drog či sympatiemi ke krajní pravici, informoval v pondělí deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).
před 7 hhodinami

Kyjev popřel slova Moskvy o útoku na Putinovo sídlo, mluví o snaze podkopat jednání

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dle agentury Reuters označil v pondělí odpoledne tvrzení Moskvy o ukrajinském útoku na sídlo ruského vládce Vladimira Putina za lež. Moskva chce podle něj jen podkopat pokroky v jednání o ukončení ruské války a připravuje si půdu k útoku na budovy ukrajinské vlády v Kyjevě. O údajném útoku na Putinovu rezidenci v Novgorodské oblasti hovořil dlouholetý šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov relativně krátce poté, co na Floridě o mírovém plánu jednaly delegace Ukrajiny a USA.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

USA nedávno podnikly úder na zařízení ve Venezuele, sdělil Trump

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s newyorským rádiem WABC prohlásil, že Spojené státy minulý týden podnikly úder na zařízení ve Venezuele. Podle amerických médií se jedná o zřejmou narážku na cíl související s obchodem s drogami. Jde o první americký útok na pevninské Venezuele, ke kterému se Spojené státy přihlásily od chvíle, kdy v září v Karibském moři zahájily vzdušné údery na lodě, jejichž posádky viní z pašování narkotik do USA.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Slováci pijí o dost méně alkoholu. Česko trend nenásleduje

Spotřeba alkoholu na Slovensku klesá. Pokračující trend, který začal během pandemie covidu-19, navíc posiluje zdražování a inflace. Statistiky sice ukazují, že přibývá lidí, kteří si dají lihové nápoje alespoň občas, celková spotřeba je ale i tak na historickém minimu.
před 8 hhodinami

Politici vidí pokrok v cestě k zastavení ruské války na Ukrajině. Kreml mluví o svých cílech

Na jednání prezidenta USA Donalda Trumpa s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským o podmínkách možného zastavení ruské války proti Ukrajině nastal pokrok, uvedla předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Trump, Zelenskyj i francouzský prezident Emmanuel Macron zmínili posun v otázce bezpečnostních záruk pro Ruskem napadenou Ukrajinu. Rusko obdrželo telefonát z Bílého domu a stále mluví o dosažení svých cílů, které se rovnají zničení nezávislé Ukrajiny.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Čína zahájila vojenské manévry u Tchaj-wanu

Čína zahájila vojenské manévry v blízkosti Tchaj-wanu, který považuje za svou vzbouřenou provincii. Podle Pekingu na cvičení v úterý naváže ostrá střelba. Čína varovala spojence Tchaj-wanu před „vměšováním“. Tchajwanská prezidentská kancelář naopak vyzvala Čínu k „racionálnímu jednání, zdrženlivosti a okamžitému ukončení nezodpovědných provokací“. Tchajwanský premiér Čuo Žung-taj cvičení odsoudil a vyzval Peking k jeho ukončení.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...