Kosovo od dubna nedovolí řídit Srbům se starou SPZ. Bělehrad to považuje za útlak

3 minuty
Horizont ČT24: Kosovsko-srbská válka o značky
Zdroj: ČT24

Byrokratický spor mezi Srbskem a Kosovem o státní poznávací značky pokračuje. Priština požaduje, aby Srbové žijící na kosovském území osadili svá auta kosovskými registračními značkami. Od dubna už se zastaralými na silnici nikdo nebude smět vyjet. Bělehrad, který Kosovo neuznává, to označuje za útlak svého obyvatelstva.

Spor se projevuje na každé křižovatce a každém parkovišti. Staré registrační značky na autech etnických Srbů začínají písmeny KM (Kosovská Mitrovica), což je označení ještě z éry Slobodana Miloševiče. Přestože si nově Srbsko a Kosovo mají začít uznávat osobní doklady, vysokoškolské tituly a rozvolnit hranice, registrační značky se staly sporným bodem.

Kosovské úřady požadují, aby si je etničtí Srbové vyměnili za nové, kosovské. Bělehrad to odmítá a Evropská unie do poslední chvíle tlačila, aby Kosovo účinnost rozhodnutí odložilo o dalších deset měsíců. „Lhůtu jsme už jednou odložili. Namísto 30. září jsme datum, do kdy si mohou všichni občané Kosova prošlé registrační značky vyměnit za platné, změnili na 31. října,“ oponuje kosovský premiér Albin Kurti.

Většina Srbů jejich výměnu vnímá jako uznání Kosova, které podle nich nemá nárok na existenci. V ulicích visí plakáty, které etnické Srby nabádají, aby neustupovali. To, že sami Kosovci musí při vjezdu do Srbska přelepovat značky už jedenáct let, nijak nezohledňují.

„Tímto rozhodnutím vláda v Prištině postupně utahuje oprátku kolem našich občanů, na rozdíl od předchozího rozhodnutí, které bylo ultimativní. Nenabízí ale žádné řešení,“ tvrdí srbský politik Aleksandar Arsenijević.

Pokuta za tři a půl tisíce

Priština chce na změnu registračních značek tlačit postupně. Od brzkých ranních hodin prvního listopadu rozdává písemná upozornění. Po třech týdnech policie začne rozdávat pokuty v přepočtu až 3600 korun. Nakonec začne staré značky zabavovat a od dubna se bez nových nebude smět jezdit.

Řada Srbů se ocitla pod dvojím tlakem a obává se odplaty od vlastních. „Ti, kteří respektují zákon a změní si značky z Miloševičovy éry za legální kosovské, se dočkají toho, že jim zapalují domy a auta,“ podotýká prezidentka Kosova Vjosa Osmaniová.

Napětí se už začíná přelévat i do bezpečnostní roviny. Kosovo přesouvá kvůli kontrolám jednotky k hranicím a posiluje je i Srbsko, s poukazem na údajné přelety neznámých dronů. A vyostřující se situaci sledují i mírové jednotky KFOR.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Severní Korea poprvé potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku ve válce

Severní Korea poprvé potvrdila, že vyslala své vojáky, aby bojovali na straně Ruska ve válce s Ukrajinou. Pchjongjang tvrdí, že tak přispěl k vyhnání ukrajinských vojsk z ruského území, píší agentury s odvoláním na státní média KLDR. Moskva uvedla, že ruská armáda vytlačila z Kurské oblasti všechny zbývající ukrajinské vojáky, kteří část regionu obsadili loni v létě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naopak v neděli sdělil, že ukrajinští vojáci dál bojují v Kurské a Bělgorodské oblasti na západě Ruska.
05:52Aktualizovánopřed 11 mminutami

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Tisíce lidí proudily k hrobu papeže Františka v Římě

Tisíce lidí se v neděli přišly poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Polská prokuratura šetří možnou korupci spojenou s gigantem Orlen

Polská prokuratura vyšetřuje korupční kauzy spojené s bývalým ředitelem energetického gigantu PKN Orlen Danielem Obajtkem. Nově se zabývá podezřelým nákupem upadající sítě novinových kiosků. Postupuje také prošetřování transakce, která firmu připravila v přepočtu až o devět miliard korun.
před 8 hhodinami

Rubio: Moskva a Kyjev musí brzy uzavřít mírovou dohodu

Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy, řekl v nedělním rozhovoru s televizí NBC americký ministr zahraničí Marco Rubio. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle něj v následujícím týdnu pokusí rozhodnout, zda mají Spojené státy v tomto konfliktu nadále pokračovat jako prostředník ve vyjednávání.
před 8 hhodinami

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na čtyřicet

Přinejmenším čtyřicet obětí a více než dvanáct set raněných má sobotní exploze v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedly v neděli íránské úřady podle tiskových agentur. Předchozí bilance íránského Červeného půlměsíce čítala 28 mrtvých a více než tisíc raněných.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 10 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 14 hhodinami
Načítání...