Rusové postoupili směrem k Bachmutu. Dělostřeleckou válku prohráváme, připustila ukrajinská rozvědka

6 minut
Události: Válka na Ukrajině
Zdroj: ČT24

Ukrajinský generální štáb připustil ruský postup směrem k městu Bachmut v Doněcké oblasti na východě země. Boje o Severodoněck pokračují. Ukrajina žádá od Západu další zbraně k obraně před Ruskem. Kyjev přisuzuje klíčovou váhu dělostřelectvu, v němž má Moskva převahu.

„Nepřítel podniká ofenzivu ve směru Vozdvyženka – Roty, má částečný úspěch, upevňuje se v obsazených pozicích,“ napsal ukrajinský generální štáb v pátek ráno na Facebooku. Tyto obce se nacházejí nedaleko Bachmutu směrem na jihovýchod, podotkla BBC.

Na dalších místech fronty nejsou podle ní hlášeny žádné významné změny, alespoň se o nich nehovoří ve svodce ukrajinských ozbrojených sil. Generální štáb zároveň sdělil, že za poslední den ukrajinští vojáci odrazili sedm nepřátelských útoků v Doněcké a Luhanské oblasti.

12 minut
Bezpečnostní analytik Milan Mikulecký o situaci na Ukrajině
Zdroj: ČT24

Mluvčí ukrajinského ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk podle agentury Reuters v pátek v televizním rozhovoru řekl, že Rusové hledají slabá místa v ukrajinské obraně u řeky Severní Doněc na východě země. Ruské velení se podle něj stále nevzdalo snah o provedení bleskového úderu v této oblasti.

„Strategickým cílem Ruska je kompletní destrukce Ukrajiny, naší státnosti a dosazení vlády, kterou může (Moskva) ovládat. Nenechají nás žít v míru,“ řekl Motuzjanyk. 

Maříme plány okupantů, tvrdí Zelenskyj

„Situace na frontě je bez výraznějších změn. Severodoněck, Lysyčansk a další města na Donbasu, která nyní okupanti považují za klíčové cíle, se drží,“ uvedl Zelenskyj podle serveru The Guardian. „Určité pozitivum máme v Záporožské oblasti, kde se nám daří mařit plány okupantů. Postupně se posunujeme vpřed v Charkovské oblasti, osvobozujeme naši zemi. Ve směru na Mykolajiv držíme obranu,“ nechal se slyšet prezident.

Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu poznamenala, že Zelenskyj neupřesnil, jaké úspěchy má na mysli. Ve večerní svodce ukrajinského generálního štábu se ohledně Záporožské oblasti uvádí, že situace se tam nezměnila, upozornila BBC.

Ruská invazní armáda podle ní obsadila značnou část Záporožské oblasti, která se nachází na jihu země u Azovského moře, včetně měst Melitopol a Berďansk. Samotné regionální centrum Záporoží však zůstává pod ukrajinskou kontrolou.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč už dříve uvedl, že Rusko koncentruje své vojenské síly v oblasti a plánuje zahájit ofenzivu na město. Soudě podle zpráv z fronty však útok ještě nezačal, podotkla BBC.

U Severodoněcku v Luhanské oblasti místní představitelé připustili, že toto město z velké části kontrolují ruské síly. Zelenskyj dříve uvedl, že boje o Severodoněck jsou velmi tvrdé a jedná se možná o jednu z nejtěžších bitev od začátku války, která může rozhodnout o osudu celého Donbasu.

Rusové ovládají většinu Severodoněcku, tu zbylou intenzivně bombardují. Obránci se je proto snaží vtlačit do pouličních bojů, kde výhoda dělostřelby mizí. „Linie bojů se může výrazně posunout i v rámci dne. Pokud získáme tři, čtyři, pět domů, linie obrany se posune úplně jiným směrem,“ řekl představitel Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Kyjev tvrdí, že na bojištích nyní ztrácí 100 až 200 vojáků denně, tedy dvojnásobek oproti minulému týdnu.

Rusové mají navrch, přiznává ukrajinská rozvědka

Mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky Vadym Skibickyj listu The Guardian řekl, že Rusko má nyní na frontě navrch a Ukrajina již téměř vyčerpala zásoby dělostřelecké munice, protože její artilerie každý den vypálí pět až šest tisíc nábojů. „Teď je to dělostřelecká válka (…) a my v dělostřelectvu prohráváme,“ řekl.

Na každé ukrajinské dělo připadá deset až patnáct ruských děl a západní partneři dosud dali Kyjevu desetinu toho, čím disponují. „Vše nyní závisí na tom, co nám Západ poskytne,“ upozornil Skibickyj. Dodal, že Ukrajina především potřebuje raketomety dlouhého dostřelu, aby umlčely ruské dělostřelectvo.

Ukrajinské ozbrojené síly zničily základnu ruských žoldnéřů z Wagnerovy skupiny v okupovaném městě Kadijivka na východě Ukrajiny, oznámil v pátek vedoucí představitel Luhanské oblasti Serhij Hajdaj.

„Ukrajinské síly zasáhly přesně, přežil pouze jediný ruský fašista,“ uvedl Hajdaj na sociální síti. Dodal, že základna ruských žoldnéřů byla na místním stadionu ve městě, které proruští separatisté obsadili v roce 2014.

Hrozí epidemie cholery, varují Britové

Britské ministerstvo obrany ve své pravidelné zprávě založené na informacích rozvědky v pátek varovalo, že v jihoukrajinském městě Mariupol jsou zdravotní síly na pokraji kolapsu a hrozí tu propuknutí epidemie cholery, zatímco v Chersonu je kritický nedostatek léků.

Rusko se podle britského ministerstva obrany potýká se zajištěním základních veřejných služeb na okupovaných územích. Před rizikem propuknutí epidemie cholery v Mariupolu, který nyní po týdnech obléhání a těžkého bombardování ovládají ruské síly, minulý měsíc varovala i Světová zdravotnická organizace (WHO).

Novinářka Petra Procházková ČT24 řekla, že bitva o Severodoněck je důležitá, ale zároveň je třeba položit si i otázku, co by se vlastně stalo, pokud by Rusové město dobyli.

„Asi by nedošlo k protržení fronty, že by Rusové začali rychleji postupovat. Jsou tam další města, kde se Ukrajinci opevnili, třeba Lysyčansk. Ale určitě by to byl velký psychologický zlom, pokud by se muselo oznámit, že Severodoněck dobyli Rusové,“ domnívá se zkušená válečná reportérka, podle níž ze strategického hlediska toto město zas tak důležité není.

9 minut
Novinářka Petra Procházková o tvrdých bojích na východě Ukrajiny
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 5 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 7 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 7 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 7 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 13 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 14 hhodinami
Načítání...