Spojené arabské emiráty mají nového prezidenta, fakticky ale vládl už předtím

Nejvyšší rada vládců Spojených arabských emirátů (SAE) v sobotu zvolila nového prezidenta této země – korunního prince Abú Zabí Muhammada bin Zajda Nahajána. Ten je bratrem zesnulého prezidenta šajcha Chalífy bin Zajda Nahajána a v posledních letech byl faktickým vládcem v zemi, napsala agentura AFP.

Podle státní agentury Wam rada vládců, která sdružuje zástupce sedmi emirátů, jež tvoří SAE, schválila jmenování nového prezidenta jednomyslně. „Odpřisáhli jsme mu věrnost a náš lid mu také slíbil věrnost,“ uvedl vládce dubajského emirátu a premiér Muhammad bin Rašíd Maktúm.

Šajch Chalífa bin Zajd Nahaján stál v čele SAE od roku 2004, kdy zemřel jeho otec. V roce 2014 však utrpěl mrtvici a musel se podrobit vážné operaci. Od té doby se prakticky neukazoval na veřejnosti a v posledních letech se faktickým vládcem v zemi stal jeho bratr. 

V letech kdy byl faktickým vládce v arabské zemi, Muhammad bin Zajd Nahaján posílil mezinárodní vliv SAE a z její armády vytvořil vojenskou sílu na vysoké technologické úrovni, napsala agentura Reuters. Společně se Saúdskou Arábií se SAE zapojily do tažení v Jemenu a Zajd Nahaján se skrze diplomacii i za použití zbraní snažil co nejvíce omezit vliv Íránu v oblasti. Známý je také svým odmítavým postojem k Muslimskému bratrstvu a obecně k zpolitizovanému islámu. Patřil ale také k odpůrcům prodemokratických protestů v roce 2011.

Modernizátor a charismatický muž

Diplomaté a analytici považují nového prezidenta SAE za modernizátora a charismatického muže. Bývalý americký prezident Barack Obama ho ve svých pamětech označil za „nejchytřejšího“ vládce v Perském zálivu, připomněla agentura Reuters. Američtí diplomaté na něm oceňují, že umí uvažovat v širších historických souvislostech. Pod svou stínovou vládou se snažil ukázat SAE jako otevřenou zemi, ačkoliv policie a úřady stále pronásledují politické odpůrce a kritické hlasy.

Vláda SAE vyhlásila kvůli úmrtí předchozího prezidenta čtyřicetidenní smutek a nařídila spustit vlajky na půl žerdi. Na ministerstvech i v soukromém sektoru nařídila třídenní pozastavení práce. V neděli SAE navštíví, aby projevil smutek z úmrtí hlavy státu, francouzský prezident Emmanuel Macron. Pro francouzský zbrojní průmysl se SAE staly v posledních letech velmi významným klientem.

Od vyhlášení nezávislosti v roce 1971 má země teprve třetího prezidenta. Přes třicet let SAE vládl zakladatel státu šajch Zajd bin Sultán Nahaján, který v roce 2004 rovněž zemřel v úřadu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Beru prášky, spím, nic neslyším.“ Psychiatrická péče na Ukrajině čelí náporu

Na Ukrajině během plnohodnotné ruské invaze podle lékařů, se kterými hovořila agentura AFP, evakuovali z psychiatrických zařízení tisíce pacientů. V zemi byli už před válkou, boje a devastace pak vyvolaly rozsáhlou krizi duševního zdraví – mezi vojáky i civilisty, píše AFP. Týká se to i Olhy Klimovové, která během ruských nočních útoků usíná na přeplněném psychiatrickém oddělení daleko od domova.
před 5 mminutami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom agentura Reuters.
06:02Aktualizovánopřed 57 mminutami

Evropa loni zažila nejteplejší rok v historii

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Modré přilby na jihu Libanonu odkrývají sklady zbraní Hizballáhu

Na jihu Libanonu stále přetrvává křehké příměří. Podle mise OSN UNIFIL, která má dodržování klidu zbraní monitorovat, ale na denní bázi dochází z obou stran k jeho porušování. Libanon navíc obviňuje Izrael, že bezdůvodně útočí na civilisty a jejich obydlí. Jeruzalém na oplátku poukazuje na to, že na libanonské straně stále zůstává řada zbraní a muničních skladů teroristického hnutí Hizballáh. Příslušníky mise UNIFIL na podezřelá místa navádí vrtulník, ze kterého jsou potenciální skrýše v hustém porostu lépe vidět. Pozici vyznačí a přesunou se dál, o nalezený arzenál se pak postarají pyrotechnici.
před 2 hhodinami

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 3 hhodinami

Humanitární krize v Súdánu se prohlubuje

Povstalecké Jednotky rychlé podpory v Súdánu se nevzdávají. Na konci března se sice stáhly z metropole Chartúmu, přesně dva roky od vypuknutí nové fáze občanské války ale oznámily, že dostaly pod kontrolu tábor čítající sedm tisíc uprchlíků v Dárfúru. Podle OSN už při bojích zemřelo nejméně sto civilistů. Jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě se tak nadále prohlubuje. Špatná situace panuje zejména ve frontových oblastech, kde podvýživou trpí desítky tisíc dětí.
před 9 hhodinami

Meta je u soudu, může přijít o WhatsApp a Instagram

Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Maďarsko schválilo změny v ústavě zaměřené proti LGBT+

Maďarský parlament schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Server Index.hu informoval, že pro hlasovalo 140 poslanců, proti 21 poslanců. Přijatá novela základního zákona posiluje zákaz pořádání pochodů hrdosti a zaměřuje se také na osoby s dvojím státním občanstvím, považované za „zrádce národa“, kterým podle agentury AFP nyní hrozí ztráta státní příslušnosti a vyhoštění. Možným terčem tohoto ustanovení je podle AFP finančník a filantrop George Soros.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...