OSN odsoudila nálet na věznici s desítkami mrtvých v Jemenu. Saúdové odpovědnost odmítli

3 minuty
Události: Bombardování v Jemenu
Zdroj: ČT24

Generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) António Guterres odsoudil letecké útoky koalice vedené Saúdskou Arábií v Jemenu. Při nich přišlo v pátek o život více než 82 lidí v záchytném centrum v severojemenské provincii Sáda. Koalice, která bojuje proti Íránem podporovaným Hútíům, popírá, že by na centrum záměrně útočila. Nebylo podle ní ani na seznamu objektů OSN, na které se nemá útočit.

„Letecký útok na telekomunikační centrum ve městě Hudajdá také značně poškodil internetové připojení ve většině země,“ připomněl další útok koalice pár hodin předtím tajemníkův mluvčí Stephane Dujarric.

Guterres v pátek vyzval válčící strany k tomu, aby ukončily eskalaci konfliktu. „Generální tajemník volá po okamžitém a transparentním vyšetření těchto incidentů a vyvození odpovědnosti,“ sdělil mluvčí. Ve většině Jemenu nadále nefunguje internet. Nálety mezitím pokračují v hlavním městě Saná a v dalších částech země.

Humanitární organizace Save the Children uvedla, že při útoku na Hudajdá na západě země zemřely tři děti. Guterres pak připomněl všem stranám, že jsou povinny preventivně zajistit zdraví civilistů při vojenských operacích.

Šéf jemenské mise humanitární organizace Lékaři bez hranic Ahmed Mahat sdělil, že si páteční nálet v provincii Saada vyžádal nejméně 82 obětí na životech a dalších 265 lidí při něm bylo zraněno. Záchranné práce na místě podle Hútíů pokračují.

Mluvčí útočící koalice řekl, že cíle, na které v provincii Sáda útočila, nebyly součástí seznamu Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN, neoznámil je Mezinárodní výbor červeného kříže a nespadaly pod Ženevskou konvenci. Koalice v Jemenu zintenzivnila útoky proti šíitským povstalcům v pondělí po útocích Hútíů na Spojené arabské emiráty.

Rada bezpečnosti OSN odsoudila také tyto útoky. Emiráty se tento měsíc staly na dva roky součástí Rady bezpečnosti. Podle jejich vyslankyně Lany Nusseibehové koalice při svých útocích dodržela mezinárodní právo a princip proporcionality.

Roky trvající konflikt

Ministr zahraničí Spojených států Antony Blinken pak v pátek nejdříve mluvil se svým saúskoarabským protějškem Fajsalem bin Farhánem. Následně uvedl, že vyhrocení konfliktu je pro Spojené státy velice znepokojující a vyzval obě strany ke zmírnění napětí.

Válka v nejchudší zemi arabského světa vypukla poté, co se šíitští povstalci Hútíové v roce 2014 zmocnili hlavního města Saná, odkud vyhnali mezinárodně uznanou vládu. O rok později se do konfliktu zapojila koalice vedená Saúdskou Arábií, která podporuje odstavený kabinet.

Na koaliční letecké údery se snáší mezinárodní kritika kvůli tomu, že při nich umírají civilisté a cílí na infrastrukturu. Hútíové mezitím využívají dětské vojáky a po celé zemi pokládají nášlapné miny.

Konflikt v Jemenu bývá často označován za zástupnou válku Saúdské Arábie a Íránu. O život v něm přišly desetitisíce lidí a miliony dalších ohrožuje hlad. OSN situaci v Jemenu označila za nejhorší humanitární krizi na světě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Útočník pobodal muže u památníku holocaustu v Berlíně

U památníku holocaustu v centru Berlína utrpěl v pátek večer těžká zranění muž, kterého někdo pobodal, informuje server deníku Tagesspiegel. Policie místo i okolí uzavřela, po útočníkovi pátrá. Jeho motiv není znám, napsala agentura Reuters. Zraněný byl převezen do nemocnice.
19:56Aktualizovánopřed 2 mminutami

Slováci opět vyšli do ulic, demonstrovalo se při výročí vraždy Kuciaka a Kušnírové

Od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynulo už sedm let. Na Slovensku tehdy vyvolala největší porevoluční vlnu protestů, které vyústily v demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica (Smer). Ten se v roce 2023 vrátil do čela slovenské vlády a čelí kritice, že ohrožuje principy právního státu a že zemi otáčí směrem k Rusku. Na výročí zmíněné události se i proto na Slovensku demonstrovalo.
15:14Aktualizovánopřed 36 mminutami

Rusové a Američané tajně jednali o Ukrajině ve Švýcarsku, píše Reuters

Američané z přechodového týmu prezidenta Donalda Trumpa se v uplynulých měsících opakovaně a v tichosti sešli s ruskými zástupci ve Švýcarsku, aby jednali o možnostech ukončení ruské války na Ukrajině, informovala agentura Reuters. Trump v pátek uvedl, že nepokládá za nezbytnou přítomnost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na jednáních o ukončení války na Ukrajině, protože velmi ztěžuje uzavírání dohod.
05:40Aktualizovánopřed 58 mminutami

Humanitární podpora Ukrajiny ano, dodávky zbraní a munice už ne, ukazuje průzkum

Více než tři čtvrtiny Čechů souhlasí s humanitární podporou Ukrajiny, většina je nakloněna také diplomatické snaze hájit zájmy napadené země, vyplývá z průzkumu pro ČT od Data Collect. Menší přízeň mají po třech letech otevřené ruské invaze na Ukrajinu dodávky zbraní a munice, respondenti se také přiklání k rychlému mírovému řešení konfliktu i za cenu toho, že Ukrajina trvale ztratí část území.
18:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V Rakousku se znovu rozběhlo tříčlenné jednání o vytvoření koalice

Rakouští lidovci (ÖVP), sociální demokraté (SPÖ) a liberálové ze strany NEOS opět jednají o vytvoření koalice. První vyjednávání o této trojkoalici letos začátkem ledna ztroskotalo, vládu se však nepodařilo sestavit ani pravicově populistickým Svobodným (FPÖ) s lidovci. Parlamentní volby se v alpské zemi uskutečnily loni v září.
před 3 hhodinami

Hamás předal Izraeli neznámé tělo, Netanjahu hrozí odplatou

Jeruzalém donutí Hamás zaplatit za to, že neodevzdal tělo rukojmí Širi Bibasové podle dohody, oznámil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Tělo podle něj patří ženě z Pásma Gazy. Teroristé z Hamásu tvrdí, že pozůstatky Bibasové byly v sutinách patrně promíchány s těly ostatních obětí izraelského náletu. V sobotu Hamás propustí dalších šest živých rukojmí, potvrdil jejich jména. Výměnou očekává 602 palestinských vězňů.
07:25Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Maďarsko hodlá na žádost Ruska dodávat plyn do Podněstří

Maďarská obchodní společnost bude na základě ruské žádosti dodávat zemní plyn do moldavského Podněstří, které kontrolují proruští separatisté, informoval maďarský ministr zahraničí Petér Szijjártó. Energetická krize se tam týká desetitisíců obyvatel poté, co Kyjev, bránící se ruské agresi, odmítl prodloužit smlouvu o dodávkách ruského zemního plynu přes vlastní území. Platby za plyn totiž podle něj pomáhají Moskvě financovat válečné tažení.
před 5 hhodinami

Sever hlásí incidenty s kabely, EU je chce chránit drony

Švédské úřady vyšetřují zprávy o možném dalším narušení podmořského kabelu v Baltském moři. Nové poškození hlásí i firma spravující telekomunikační kabel mezi Finskem a Německem. Evropská komise kvůli podezřelým sabotážím navrhuje chránit kabely pomocí dronů a také zrychlit jejich opravu.
před 7 hhodinami
Načítání...