OSN odsoudila nálet na věznici s desítkami mrtvých v Jemenu. Saúdové odpovědnost odmítli

3 minuty
Události: Bombardování v Jemenu
Zdroj: ČT24

Generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) António Guterres odsoudil letecké útoky koalice vedené Saúdskou Arábií v Jemenu. Při nich přišlo v pátek o život více než 82 lidí v záchytném centrum v severojemenské provincii Sáda. Koalice, která bojuje proti Íránem podporovaným Hútíům, popírá, že by na centrum záměrně útočila. Nebylo podle ní ani na seznamu objektů OSN, na které se nemá útočit.

„Letecký útok na telekomunikační centrum ve městě Hudajdá také značně poškodil internetové připojení ve většině země,“ připomněl další útok koalice pár hodin předtím tajemníkův mluvčí Stephane Dujarric.

Guterres v pátek vyzval válčící strany k tomu, aby ukončily eskalaci konfliktu. „Generální tajemník volá po okamžitém a transparentním vyšetření těchto incidentů a vyvození odpovědnosti,“ sdělil mluvčí. Ve většině Jemenu nadále nefunguje internet. Nálety mezitím pokračují v hlavním městě Saná a v dalších částech země.

Humanitární organizace Save the Children uvedla, že při útoku na Hudajdá na západě země zemřely tři děti. Guterres pak připomněl všem stranám, že jsou povinny preventivně zajistit zdraví civilistů při vojenských operacích.

Šéf jemenské mise humanitární organizace Lékaři bez hranic Ahmed Mahat sdělil, že si páteční nálet v provincii Saada vyžádal nejméně 82 obětí na životech a dalších 265 lidí při něm bylo zraněno. Záchranné práce na místě podle Hútíů pokračují.

Mluvčí útočící koalice řekl, že cíle, na které v provincii Sáda útočila, nebyly součástí seznamu Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN, neoznámil je Mezinárodní výbor červeného kříže a nespadaly pod Ženevskou konvenci. Koalice v Jemenu zintenzivnila útoky proti šíitským povstalcům v pondělí po útocích Hútíů na Spojené arabské emiráty.

Rada bezpečnosti OSN odsoudila také tyto útoky. Emiráty se tento měsíc staly na dva roky součástí Rady bezpečnosti. Podle jejich vyslankyně Lany Nusseibehové koalice při svých útocích dodržela mezinárodní právo a princip proporcionality.

Roky trvající konflikt

Ministr zahraničí Spojených států Antony Blinken pak v pátek nejdříve mluvil se svým saúskoarabským protějškem Fajsalem bin Farhánem. Následně uvedl, že vyhrocení konfliktu je pro Spojené státy velice znepokojující a vyzval obě strany ke zmírnění napětí.

Válka v nejchudší zemi arabského světa vypukla poté, co se šíitští povstalci Hútíové v roce 2014 zmocnili hlavního města Saná, odkud vyhnali mezinárodně uznanou vládu. O rok později se do konfliktu zapojila koalice vedená Saúdskou Arábií, která podporuje odstavený kabinet.

Na koaliční letecké údery se snáší mezinárodní kritika kvůli tomu, že při nich umírají civilisté a cílí na infrastrukturu. Hútíové mezitím využívají dětské vojáky a po celé zemi pokládají nášlapné miny.

Konflikt v Jemenu bývá často označován za zástupnou válku Saúdské Arábie a Íránu. O život v něm přišly desetitisíce lidí a miliony dalších ohrožuje hlad. OSN situaci v Jemenu označila za nejhorší humanitární krizi na světě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 2 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 2 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 3 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 6 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
07:00Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 7 hhodinami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...