Mezi Británií a EU začnou od nového roku platit plné celní kontroly

2 minuty
Události: Celní kontroly na hranicích Británie
Zdroj: ČT24

Už od soboty začnou mezi Velkou Británií a Evropskou unií platit plné celní kontroly. Dotknou se všech dovozců, včetně českých firem a řidičů kamionů. Jedinou výjimkou je obchod s Irskem. V případě jeho severní části, která je součástí Spojeného království, stále probíhají složitá jednání mezi Londýnem a Bruselem. Po rezignaci ministra pro brexit je má nově na starost britská ministryně zahraničí.

Brexit zkomplikoval i zdražil obchod s Evropskou unií. Na meziroční propad v miliardách liber si stěžují zvlášť britští vývozci jídla a nápojů. Zvyknout si musí i české firmy. 

„Dopravci se po brexitu už museli naučit mnohé, to, co možná už předtím zapomněli, protože ta výhoda být součástí jednoho evropského společenství bez hraničních kontrol, celního odbavení, je obrovská,“ říká generální tajemník sdružení dopravců ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř.

Británie na rozdíl od Evropské unie po brexitu odkládala zavádění plných hraničních kontrol. Postupně s nimi Londýn začne od 1. ledna. Pro exportéry tak bude znamenat obchodování přes Lamanšský průliv stále větší byrokratickou zátěž.

Vláda premiéra Johnsona považuje brexit i přes pochyby opozice za triumfální úspěch. „Můžeme každé ráno začít s modlitbami. To bych mohl navrhnout jako sněmovní rezoluci, abychom tím brexit oslavili. Měli bychom mít brexitovou modlitbu a možná i brexitovou kantátu,“ řekl při projevu lídr britské Dolní sněmovny Jacob Rees-Mogg.

Méně globální obchod

Británie musí dál investovat desítky milionů liber do pohraniční infrastruktury. Na plné pobrexitové kontroly pořád není zcela připravená. I tak od nového roku pocítí unijní exportéři změny.

„Dopravci musí být zaregistrováni ve speciálním systému. Nedostanou se do Británie bez řádného celního odbavení zboží, a už to nepůjde udělat zpětně. To bude ta hlavní změna, která přijde od 1. ledna,“ vysvětluje Hromíř.

Anglická centrální banka spočítala, že britský obchod se stává stále míň globálním, a to ve srovnání s největšími unijními státy Německem, Francií, Itálií a Španělskem. Premiér Johnson pak čelí kritice, že po odchodu prezidenta Trumpa je slibovaná dohoda o volném obchodu s USA v nedohlednu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 2 mminutami

Jižní Súdán je po zatčení viceprezidenta na prahu války

V nejmladší zemi světa hrozí druhá občanská válka. Opozice po zatčení viceprezidenta Rieka Machara mluví o porušení křehké mírové dohody z roku 2018 o sdílení moci. Experti vyzývají mezinárodní společenství, aby zabránilo vyhrocení situace ve státě sužovaném etnickým pnutím.
před 17 mminutami

Rusko zůstává bezprostřední hrozbou, řekl Lipavský před odletem do Bruselu

Rusko zůstává bezprostřední hrozbou, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) před odletem do Bruselu, kde se koná dvoudenní zasedání ministrů zahraničí zemí NATO. Diskutovat budou o posilování kolektivní obrany a pokračující podpoře Ukrajiny. Součástí programu je také formát Rady NATO – Ukrajina, při kterém ministři projednají aktuální situaci v napadené zemi. Dále se uskuteční jednání s vysokou představitelkou Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Kajou Kallasovou.
09:24Aktualizovánopřed 44 mminutami

„Vysokorychlostní roky,“ bilancuje končící šéfka německé diplomacie

Končící německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková se má nově přesunout do New Yorku, kam ji sousední země nominovala do role předsedkyně Valného shromáždění OSN. Její zvolení se považuje za formalitu. Tři a půl roku ve funkci šéfky německé diplomacie hodnotí jako „vysokorychlostní roky“ provázené agresí Moskvy vůči Ukrajině, válkou na Blízkém východě a konfrontací s Ruskem, které kritizovala mnohem důrazněji než její předchůdci.
před 2 hhodinami

Americké univerzity přicházejí na popud Bílého domu o peníze

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavila desítky výzkumných grantů pro Princetonskou univerzitu, která se tak podle agentury AP stala další z prestižních vzdělávacích institucí, jejichž peníze z federálních zdrojů jsou kvůli „nátlakové kampani“ ohroženy.
před 3 hhodinami

Putinův zmocněnec jednal ve Washingtonu, tvrdí Reuters

Vysoce postavený ruský vyjednávač, zmocněnec ruského vůdce Vladimira Putina pro investice Kirill Dmitrijev se ve Washingtonu setkal s americkými představiteli, pozval ho Trumpův zmocněnec Steve Witkoff. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované americké představitele.
před 3 hhodinami

Katar podle policie platil spolupracovníkům Netanjahua za zlepšování své pověsti

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu začátkem týdne vypovídal před soudem v kauze, která dostala název Katargate. Dva jeho blízcí spolupracovníci jsou totiž podezřelí, že s tímto emirátem udržovali nezákonné vazby a snažili se vylepšovat jeho obraz v očích veřejnosti. Katar má přitom blízko k Íránu – úhlavnímu izraelskému nepříteli.
před 4 hhodinami

Trump oznámil vysoká cla na dovoz z řady zemí

Americký prezident Donald Trump oznámil další tarify na dovoz. Zboží z Evropské unie bude podléhat clu 20 procent, z Číny pak 34 procent. Základní tarif na veškerý dovoz do Spojených států bude 10 procent, pro dalších přibližně šedesát zemí s největší obchodní nerovnováhou prezident uvalí vyšší clo. Trump dodal, že příslušný exekutivní příkaz podepíše ještě ve středu.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...