Reportéři ČT se vypravili na místa migrační krize

Na pomezí tří východoevropských států, kde se odehrává velký spor se vypravili Reportéři ČT Tereza Engelová a Tomáš Vlach. Migranty k hranicím Litvy, Lotyšska a Polska dovezl běloruský diktátor Alexandr Lukašenko, nejspíš aby s ním Evropa začala jednat jako s rovnocenným partnerem.

Video Reportéři ČT
video

Reportéři ČT: Lukašenkovi hosté

Zdroj: ČT

Několik tisíc migrantů, převážně z Blízkého východu, se v minulých měsících snažilo přejít na území Evropské unie. Jejich cílem bylo a stále je z velké části Německo. U hranic jich zůstávají desítky tisíc.

„Nejde o klasickou migrační vlnu, ale o akce organizované běloruským režimem. Vnímáme to jako agresi proti Litvě,“ řekl například náměstek litevského ministra vnitra Kestutis Lančinskas. Právě Litva čelila tomuto organizovanému náporu jako první. Nejhorší situace zde byla v červenci letošního roku. „Každý den přijížděly tři tisíce lidí, to byl vrchol,“ uvedl velitel litevské pohraniční stráže Rustam Lubajevas.

Reportéři ČT také zjištovali názory Poláků. Byli rozdělení. Někteří migrantům pomáhali, jiní naopak byli vděční armádě a policii, když proti nim zasáhla.