Nejméně čtyři mrtvé a šest zraněných si vyžádala vichřice v Polsku

Nejméně čtyři mrtvé a šest zraněných si v Polsku vyžádaly poryvy čtvrteční vichřice, která zasáhla zejména jih a jihozápad země, uvedla polská média s odvoláním na hasiče. Oběti jsou hlášeny z Dolního Slezska, sousedícího s Českou republikou, ale hasiči museli zasahovat po celé zemi. Vichr působil problémy i v Německu. Zranění utrpělo několik lidí a na mnoha místech byla zastavena železniční doprava.

V Dolním Slezsku u osady Rusko se v důsledku poryvu větru převrátila na střechu dodávka, jejíž řidič zahynul. V obci Siechnice u Vratislavi se pod náporem větru zřítila zeď opravované budovy na jednoho pracovníka, kterého se záchranářům již nepodařilo oživit. V samé Vratislavi vichr vyvrátil strom a ten se zřítil na auto, ve kterém zahynuly dvě osoby.

Popadané stromy zablokovaly tři železniční tratě na severozápadě Polska, jeden strom spadl přímo na vlak. Spadlé stromy leží i přímo v ulicích Štětína. Ve městě Zelená Hora na západě Polska vichřice poničila desítky aut, dodala Gazeta Wyborcza.

Vichr, který láme stromy a strhává střechy a elektrické vedení, dosahuje chvílemi rychlosti až 100 kilometrů za hodinu, napsal server Onet.pl. Jen ve Velkopolském vojvodství je bez proudu na padesát tisíc odběratelů. Meteorologové předpovídají prudké poryvy větru na polském pobřeží Baltu až do pátku.

Následky vichřice v Berlíně
Zdroj: Reuters

Komplikace v dopravě v Německu

V pohoří Harz ve středním Německu vítr v nárazech dosahoval rychlosti 150 kilometrů za hodinu. Agentura DPA uvádí, že na několik hodin dokonce vypadla z provozu tamní měřicí stanice a meteorologové uvádějí, že vítr mohl být ještě silnější.

Těžké zranění utrpěl osmapadesátiletý řidič v Hesensku, když na jeho auto spadl vyvrácený strom. Jinde kvůli silnému poryvu větru ztratila řidička kontrolu nad řízením, její auto vyjelo ze silnice a převrátilo se. Žena byla s těžkými zraněními převezena do nemocnice.

V Severním Porýní-Vestfálsku železniční dopravce Deutsche Bahn musel dočasně zastavit provoz dálkových vlaků. Rychlíky nejezdily například na klíčových tratích z Berlína nebo Hamburku. V Durynsku, Sasku a Sasku-Anhaltsku dráhy dočasně přerušily provoz na regionálních tratích. Na koleje napadaly stromy, větve a další předměty.