Útok v Kongsbergu nese známky terorismu, policie o možné radikalizaci podezřelého věděla

Středeční útok v norském městě Kongsberg, při němž zahynulo pět lidí, nese známky teroristického činu. Uvedla to ve čtvrtek norská tajná služba PST. Dánský občan, který je z vraždění podezřelý, podle policie konvertoval k islámu. Policie sdělila, že dotyčného znala a věděla o jeho možné radikalizaci.

Video Události
video

Události: Útok lukem a šípy na jihu Norska

„Již dříve byly obavy z jeho možné radikalizace. Tyto obavy jsou z roku 2020 i z předchozí doby. Letos jsme o něm hlášení neměli,“ prohlásil regionální policejní šéf Ole Bredrup Saeverud. „Mezi oběťmi jsou čtyři ženy a jeden muž ve věku mezi padesáti a sedmdesáti roky,“ dodal.

Sedmatřicetiletý podezřelý, který má dánskou matku a norského otce a v Kongsbergu dlouhodobě žije, útočil lukem a šípy i dalšími zbraněmi. Podezřelý podle policie jednal sám.

„Útok v této fázi vypadá jako teroristický čin. Jaké byly jeho motivy, objasní v detailnější podobě vyšetřování,“ uvedla norská tajná služba s tím, že podezřelý je pro ni z minulosti známý. Stupeň ohrožení terorismem v Norsku se podle PST v souvislosti s útokem nemění.

„Zadržený byl v noci na dnešek vyslechnut a přiznal se k určitým faktům souvisejícím s případem,“ prohlásila ve čtvrtek dopoledne prokurátorka Ann Irén Svaneová Mathiassenová. „Uvidíme, zda oficiálně přizná vinu,“ dodala Mathiassenová.

Už dříve norská televize TV uvedla, že se podezřelý léčil s blíže neupřesněnými zdravotními problémy.

Video Studio 6
video

V Norsku útočil muž ozbrojený lukem a šípy, zabil pět lidí

Útočník začal střílet šípy v supermarketu

Útočník ve středu večer zabil ve městě Kongsberg, které se nachází nedaleko metropole Osla, pět lidí a další dva zranil. Oba zranění jsou na jednotce intenzivní péče, nejsou ale v ohrožení života, píší norská média.

První hlášení o muži s lukem a toulcem šípů, který střílí po lidech, přišlo v 18:13. Útok začal v supermarketu Coop Extra, což potvrdila mluvčí řetězce. Několik lidí bylo zabito přímo v obchodě. Jedním ze zraněných v obchodě je policista, který byl v tu chvíli mimo službu.

Útočník se následně pohyboval po městě, lidé před ním utíkali a policie se s ním střetla v 18:47. Předcházely tomu velké policejní manévry. Podle norských médií bylo ve městě nasazeno mnoho policistů a nad centrem kroužil vrtulník. Povoláni byli i pyrotechnici. Úřady vyzvaly obyvatele, aby nevycházeli, některé čtvrti byly policejně uzavřeny.

Policisté dostávají zbraně

Vedení norské policie v reakci na útok začalo urychleně všem strážcům zákona vydávat zbraně, protože většina policistů slouží v této severské zemi neozbrojena.

Norsko, jinak tradičně pokojná země, byla v minulosti dějištěm několika útoků pravicových extremistů. Ten nejhorší se stal 22. července 2011, kdy Anders Behring Breivik zabil sedmasedmdesát lidí. Většinu z nich postřílel na ostrově Utöya nedaleko Osla, kde měla setkání sociálnědemokratická mládež.