Část obyvatel La Palmy má zůstat doma. Jedovaté plyny z lávy v moři se špatně rozptylují

Kvůli erupci sopky na La Palmě na Kanárských ostrovech nařídily úřady zůstat doma třem a půl tisícům obyvatel. Důvodem jsou jedovaté plyny, jež se uvolňují do vzduchu na západním pobřeží ostrova, kde už několik dní vtéká masa lávy do moře. Za třináct dní ze sopky vytekl už dvojnásobek lávy, než před 50 lety vychrlil vulkán za tři týdny.

Místo, kde se láva dostala do moře
Zdroj: ČTK/AP Autor: Daniel Roca

Nové nařízení pro obyvatele části západního pobřeží ostrova La Palma souvisí se zhoršením meteorologických podmínek, kvůli nimž se jedovaté plyny ze sopky hůře rozptylují a zůstávají nízko v ovzduší. Úřady vyzvaly lidi v oblasti kolem místa, kde láva vtéká do Atlantického oceánu, aby zavřeli okna a dveře a vypnuli klimatizaci.

Mají také používat telefon jen v nutných případech, aby neblokovali linky pro nouzové situace, a sledovat televizi či rozhlas kvůli aktualizaci varování.

V noci na sobotu také zaznamenali seizmologové v oblasti sopky desítku otřesů o síle od 0,6 do tří stupňů. „Seizmická činnost sopky se začala zvyšovat a dosahuje podobných hodnot jako v prvních dnech erupce,“ citoval deník El País experta z národního geologického ústavu.

Podle něj už od začátku erupce vyteklo ze sopky přes 80 milionů metrů krychlových lávy, což je zhruba dvojnásobek množství, jež vychrlila sopka na tomto ostrově při erupci v roce 1971. Ta trvala tři a půl týdne a vyteklo při ní na 43 milionů metrů krychlových magmatu. Současná erupce trvá od 19. září, tedy třináct dnů, a zatím se nedá odhadnout, kdy skončí. Může trvat ještě několik týdnů.

Podle satelitního sledování programu Copernicus pokryla láva na ostrově La Palma už 370 hektarů půdy, pohřbila na 880 domů a dalších více než sto budov poškodila. Masa lávy zničila asi třicet kilometrů silnic, další škody sčítají pěstitelé banánů, které se na celkové banánové produkci Kanárských ostrovů podílí asi jednou třetinou. Popel ze sopky podle místních médií pokryl už na 33 kilometrů čtverečních na ostrově, jehož rozloha je 708 kilometrů čtverečních.

Vláda Kanárských ostrovů zatím škody na infrastruktuře a domech odhadla na nejméně 400 milionů eur (asi 10 miliard korun).