Švýcaři v referendu podpořili sňatky párů stejného pohlaví

Švýcaři se v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury DPA to vyplývá z konečných výsledků hlasování. S „manželstvím pro všechny“ souhlasilo 64,1 procenta Švýcarů, přičemž nadpoloviční podporu návrh získal ve všech šestadvaceti kantonech. Výsledek podle agentury AFP není překvapením, průzkumy připisovaly většinu zastáncům sňatků homosexuálů.

Parlament sňatky párů stejného pohlaví schválil už loni, nesouhlasí s nimi ovšem trojice nacionalistických a křesťansko-konzervativních stran, které sesbíraly dostatek podpisů k uspořádání plebiscitu.

Podle zastánců manželství pro všechny přijetí zákona zrovnoprávní partnery stejného pohlaví s heterosexuálními dvojicemi – umožnilo by jim adoptovat společně děti, získat občanství po uzavření sňatku a lesbické dvojice by mohly využívat regulované dárcovství spermatu, napsala agentura AP.

Odpůrci se domnívají, že pokud by registrované partnerství nahradily plnohodnotné sňatky, narušilo by to tradiční rodinu, tedy svazek muže a ženy, podotkla AP. Hlavními odpůrci jsou nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP), národně-konzervativní Konfederační demokratická unie (EDU) a konzervativní křesťanská strana Střed. Podle nich není třeba měnit stávající pravidla, která umožňují od roku 2007 registrované partnerství.

Administrativní a legislativní procedury 

Podle zastánců nicméně může trvat ještě několik měsíců, než budou moci páry stejného pohlaví sňatky uzavírat, a to především kvůli administrativním a legislativním procedurám.

Většina zemí v západní Evropě manželství lidí stejného pohlaví umožnila, zatímco většina států ve střední a východní části kontinentu nikoliv, připomíná AP.

Švýcaři také souběžně hlasovali o iniciativě mladých socialistů, která měla za cíl vyšší zdanění investic a kapitálu u nejbohatších lidí. Celkem 64,9 procenta voličů v zemi se silným finančním sektorem a relativně nízkými daněmi ale návrh odmítlo.