Pákistánský vrtulník zachránil dva české horolezce a jejich místního kolegu

Vrtulník pákistánské armády ve středu ráno převezl do bezpečí české horolezce Jakuba Vlčka a Petra Macka, kteří s kolegou z Pákistánu v minulých dnech nedokázali dokončit sestup z hory Rakapoši. Trojice, která před pěti dny uvázla v nadmořské výšce asi 6900 metrů, je nyní v pořádku ve městě Gilgit.

Vrtulník pákistánské armády převezl do bezpečí české horolezce
Zdroj: ČTK Autor: Wajih Haider

„Jsme v nemocnici, budu tu asi do zítra, Petr půjde domů za chvilku. Jsme v pohodě,“ řekl Vlček s tím, že v nemocnici zůstane na pozorování kvůli střevním obtížím a omrzlému prstu. Lékaři podle něj chtějí vidět, jak se omrzlina přes noc vyvine.

Pákistánský list Dawn dříve napsal, že zatímco Pákistánec Nagrí je v dobré kondici, jeden z českých horolezců má omrzliny a druhý trpí akutní horskou nemocí. Podle Vlčka to byl ale naopak Nagrí, kdo měl potíže a potřeboval při sestupu pomoc.

„Trošku jsme vejškovku (akutní horskou nemoc, pozn. red) asi měli, trocha kašlání. Naopak (Nagrí) ten byl zmatený, spouštěli jsme ho na laně, nebyl si jistý, co dělá,“ uvedl Vlček.

Snahy o záchranu zprvu komplikovala příliš velká nadmořská výška, v níž vrtulník nemohl delší dobu bezpečně operovat. V úterý byla ale třem alpinistům alespoň letecky dopravena lana, voda, potraviny a léky. Ti se díky tomu vydali znovu na cestu a sestoupili do nadmořské výšky kolem 6300 metrů, odkud je již vrtulník dokázal bezpečně vyzvednout.

Pákistánští záchranáři čekají na možnost vyproštění dvou českých horolezců
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Wajit Haider Gilgit

Sestup ohrožoval sníh

Pákistánský novinář Vadží Haidir, který situaci sledoval na místě, řekl, že záchranná operace začala ve středu v 7:30 místního času (4:30 SELČ) a že záchrany trojice horolezců se účastnily dvě helikoptéry pákistánské armády.

„Náš sestup byl ohrožen množstvím sněhu, museli jsme zůstat ve vysoké nadmořské výšce, pak nám pákistánská armáda pomohla sestoupit níž tím, že nám doručila balíčky s jídlem a lany, a nakonec nás s pomocí vrtulníků zachránila z výšky 6300 metrů, za což jsme velmi vděční,“ prohlásil na tiskové konferenci český horolezec Petr Macek.

Horolezci minulý týden v pátek úspěšně zdolali 7788 metrů vysoký, velmi těžko dostupný vrchol Rakapoši, poté začali sestupovat do tábora. Později ale poslali SMS zprávu svým blízkým, že se dostali do obtíží. Přes satelitní telefon byli však i nadále v kontaktu s rodinami a s úřady. V minulých dnech pátraly po horolezcích vrtulníky a v pondělí se záchranářům podařilo skupinu lokalizovat.

Podle ministra turismu regionální vlády Rádži Násira Aliho Chána šli Češi na výstup bez vládního povolení, což označil za neetické.