„Takhle dál nemůžeme pokračovat.“ Britové žádají po EU změnu brexitové dohody o Irsku

Britská vláda ve středu oznámila, že chce docílit „významné změny“ v části brexitové dohody týkající se Severního Irska, která byla dojednána ve snaze zachovat otevřenou hranici mezi tímto britským regionem a Irskou republikou. Irská vláda tvrá na tom, že jsou jednání o zásazích do protokolu vyloučená. Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič řekl, že EK bude hledat „kreativní řešení“ problémů způsobených brexitem v obchodě mezi Británií a Severním Irskem, ale nebude znovu projednávat brexitovou dohodu o Severním Irsku.

Policisté na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem
Zdroj: Reuters Autor: Clodagh Kilcoyne

David Frost, který má v britské vládě tuto agendu na starosti, se domnívá, že je třeba zastavit uvádění tzv. severoirského protokolu do praxe a najít „novou rovnováhu“. „Takhle dál nemůžeme pokračovat,“ prohlásil Frost v projevu ve Sněmovně lordů.

Ustanovení o Severním Irsku, která Londýn společně s Evropskou unií přijal na konci roku 2019, podle Frosta narušují obchod se zbytkem Spojeného království a souvisí s obecnějším napětím v regionu. Protokol ukotvuje kontroly zboží putujícího z Anglie, Walesu a Skotska do Severního Irska, Londýn ale zatím jejich zavedení odkládá. 

Londýn chce dohlížet na regulace

Britové požadují, aby se unijní regulace vztahovaly jen na zboží mířící do Irska, přičemž by jejich dodržování vymáhal Londýn. Frost také navrhl zastavit implementaci stávajících pravidel a zmrazit jakékoli právní kroky, které Brusel už v této souvislosti zahájil. Součástí britského plánu je také přesunout dohled nad dodržováním brexitové dohody mimo kompetence unijních institucí.

„Tyto návrhy budou vyžadovat významné změny protokolu o Severním Irsku, této skutečnosti se nevyhýbáme. Jsme přesvědčeni, že tyto změny jsou nezbytné, abychom si poradili se situací, jíž čelíme,“ řekl Frost. Jak poznamenává deník The Guardian, člen Johnsonova kabinetu v tuto chvíli neavizoval jednostranné odstoupení od protokolu.

Dublin odmítá nová vyjednávání

Ani nový návrh přepracovat složitě dojednanou sekci brexitové dohody se ale zcela jistě v EU nesetká s pochopením. Dublin, jehož stanovisko je v této věci klíčové, už před Frostovým vystoupením dal najevo, že není ochoten zacházet nad rámec „kreativních řešení uvnitř mantinelů protokolu“.

„Žádná nová vyjednávání o protokolu nemohou nastat,“ řekl podle zpravodajského serveru BBC irský ministr pro unijní záležitosti Thomas Byrne.

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič ve středu uvedl, že „budeme nadále se Spojeným královstvím jednat, i o dnes předložených návrzích. Jsme připraveni nadále hledat kreativní řešení, v rámci protokolu, v zájmu všech komunit v Severním Irsku. Ale nebudeme souhlasit se znovuprojednáním protokolu.“ 

Poznamenal, že cílem protokolu bylo ochránit mír v Severním Irsku, vyhnout se zavedení tvrdé hranice se členem EU a zároveň zamezit tomu, aby se zboží, které nesplňuje unijní standardy, dostalo na jednotný trh. „Abychom dosáhli těchto cílů, musí být protokol realizován. Respektování mezinárodních právních závazků má prvořadou důležitost,“ prohlásil Šefčovič.

Co bude dál?

Konflikt ohledně režimu v Severním Irsku se tak více než půl roku po konci přechodného období brexitu zdá být daleko od svého konce. Agentura AP nový krok Londýna hodnotila jako další nápor na již tak napjaté vztahy s EU, kterou Británie po vleklých jednáních a politických krizích definitivně opustila na konci ledna loňského roku.

Jak hodlá britská vláda postupovat v případě, nepřistoupí-li unie na její požadavek nových jednání, není jasné. Premiér Johnson ve středečním prohlášení vyjádřil názor, že současné okolnosti Británii opravňují ke snaze jednostranně pozastavit platnost severoirského protokolu. „Také ovšem mám za to, že je tu stále příležitost postupovat jinak a dohodnout s EU novou rovnováhu ohledně toho, jak protokol funguje,“ uvedl Johnson.