Rusů v Česku během posledních let přibývalo. Teď sledují, jak se krize vyvine

16 minut
90’ ČT24: Jak se cítí ruská menšina v Česku a česká v Rusku
Zdroj: ČT24

Rusů žije v Česku podle posledních údajů Českého statistického úřadu bezmála 42 tisíc. Podle neoficiálních ale ještě mnohem více. Sami zástupci menšiny odhadují, že Rusů žije v Česku kolem sta tisíc. ČT u některých z nich zjišťovala, jak vnímají současnou krizi v česko-ruských vztazích.

Alexej Pišenkov už 15 let podniká v Česku na realitním trhu a nyní čeká, co se bude dít dál. „Je to spíše velká lítost nad dopady nejen na nás, ale na celou Českou republiku,“ shrnul své pocity. Stejně jako mnozí další Rusové v Karlových Varech se obává, zda současná krize neovlivní nepříznivě trh s nemovitostmi. 

Ruska žijící v Česku a novinářka Evgenia Snežkina uvedla, že se v poslední době trochu bojí, protože neví, co bude dál. Negativní reakce z okolí nepociťuje. Věří českým zpravodajským službám a jejich zprávě o výbuchu ve Vrběticích i zjištěním mezinárodní investigativní skupiny Bellingcat.

Člen redakční rady časopisu Ruské slovo, bývalý člen Rady vlády pro národnostní menšiny a historik Alexej Kelin se snaží současnou roztržku vnímat ze všech úhlů pohledu. „Mojí snahou bylo celý život dělat přesný opak toho, co dělají politici. Tedy nerozdělovat, ale hledat cesty, jak si lidé dokážou naslouchat.“ Podle jeho názoru je však často vlastností většiny politiků, kteří se derou k moci, absence svědomí.

Dodal, že stav postsovětské společnosti je očima Evropana špatně pochopitelný a je potřeba se na něj dívat se znalostí místní reality. Zmínil, že v současném Rusku je hluboký příkop mezi demokraticky uvažujícími Rusy a těmi, jejichž vědomí deformovala sovětská a postsovětská výchova. „Ti podléhají putinské propagandě.“ Připomněl i návrat nostalgie po minulých časech, například po Stalinovi.

Počet Rusů v Česku se zvyšuje

Ani během rok trvající pandemie počet Rusů v Česku neklesl, naopak lidí s ruským občanstvím mezi lety 2019 až 2020 přibylo téměř čtyři tisíce. Nejvíc jich žije ve velkých městech – Praze, Karlových Varech nebo Brně.

Zvyšuje se i zájem občanů Ruska o studium na místních univerzitách. Například v roce 2003 vysokoškolské vzdělání v tuzemsku získávalo jen 418 občanů Ruska. V roce 2016 to bylo 5906 ruských studentů a v loňském akademickém roce už 6244 osob.

Počet cizinců celkově se v České republice za posledních patnáct let téměř zdvojnásobil na 634 tisíc. Rusové jsou v pomyslném žebříčku na čtvrtém místě, hned za Ukrajinci, Slováky a Vietnamci. 

Pohled Čecha v Moskvě

ČT se zeptala i Čecha žijícího v Moskvě Víta Neisera na současné události a atmosféru v Rusku. V Moskvě se mu žije dobře, nemůže si stěžovat, řekl. Věří, že se současná neklidná situace zlepší. Práci české ambasády a českého velvyslance v Rusku vnímá kladně.

Zmínil také, že bychom se měli starat o to, abychom nepřišli o Český dům v Moskvě, což vlastně není dům, ale celá čtvrť se třemi ulicemi. „Je to soubor nemovitostí. Takovou pozici tady nemá žádná jiná země,“ podotkl.

V Rusku se prý o událostech ve Vrběticích informuje málo, ale to podle něj i v českých médiích. Řekl, že v ruské povaze je nevěřit a všechno si ověřovat. 

Míní také, že pod rozlišovacími schopnostmi obyčejných Rusů je český premiér či ministr, ale že znají prezidenta Miloše Zemana. Podle Neisera vnímají jako velkou chybu, že se k tomu ještě nevyjádřil. „I jednoduché vyjádření by situaci pomohlo,“ dodal.

Bývalý velvyslanec v Irsku, Japonsku a Íránu a člen Diplomatické akademie Josef Havlas řekl, že chod areálu Český dům vyžaduje práci mnoha lidí. Chystané nucené snížení počtu pracovníků by podle něj mohlo vést až k zakonzerování objektu a vyčkávání na další vývoj událostí.

3 minuty
Události: Omezení pracovníků ambasád přinese komplikace
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na čtyřicet

Přinejmenším čtyřicet obětí a více než dvanáct set raněných má sobotní exploze v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedly v neděli íránské úřady podle tiskových agentur. Předchozí bilance íránského Červeného půlměsíce čítala 28 mrtvých a více než tisíc raněných.
10:33Aktualizovánopřed 45 mminutami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 1 hhodinou

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
08:04Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 5 hhodinami

Tisíce věřících proudí k hrobu papeže Františka v Římě

Asi dvacet tisíc lidí se v neděli podle italské televize Sky TG24 přišlo poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, z toho třináct tisíc se už dostalo dovnitř, ostatní čekají ve frontě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
11:28Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Po únorovém útoku ruského dronu jsou v Černobylu zpřísněna opatření

Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
před 7 hhodinami

Trump usiluje o volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem

Americký prezident Donald Trump požaduje volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem. Mělo by se to týkat jak vojenských, tak obchodních lodí, napsal na své sociální síti Truth Social. Trump zároveň uvedl, že požádal ministra zahraničí USA Marca Rubia, aby se touto záležitostí okamžitě zabýval.
před 13 hhodinami

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami
Načítání...