Stovky lidí v Minneapolisu protestovaly kvůli smrti Afroameričana. Policistka čelí obvinění ze zabití

U policejního velitelství v Brooklyn Center na předměstí amerického města Minneapolis protestovaly třetím dnem v řadě stovky lidí. Vedl je k tomu nedělní zásah strážníků, při kterém zemřel dvacetiletý Afroameričan Daunte Wright. Bezpečnostní složky ještě před začátkem nočního zákazu vycházení prohlásily shromáždění za nezákonné a za pomoci slzného plynu a zábleskových granátů jej ukončily. Okresní prokurátor Pete Orput následně oznámil, že proti bělošské policistce Kim Potterové, jež Wrighta postřelila, vznese obvinění ze zabití. V případě odsouzení jí hrozí až desetileté vězení a pokuta, uvedl místní list Star Tribune.

Protestující s transparenty v Minneapolis
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Henry Pan

Úterní protesty podle místního listu Star Tribune začaly poklidným odpoledním shromážděním, na kterém lidé volali po zahájení nezávislého vyšetřování ohledně počínání Potterové, která mezitím policejní sbor v Brooklyn Center opustila.

Aktivistka a právnička Nekima Levyová Armstrongová davu řekla, že nedávno mluvila s guvernérem státu Minnesota o navržení policejních reforem včetně zrušení takzvané kvalifikované imunity, jež chrání policisty před stíháním za činy vykonané ve službě.

Při setmění pak před nově oplocenou policejní centrálou na severním okraji Minneapolisu zůstalo několik stovek demonstrantů, proti nimž stály desítky policejních těžkooděnců a také členové Národní gardy. Někteří protestující přes plot na pořádkové síly házeli lahve s vodou a další předměty. 

Policie zatkla šedesát lidí

Policie před devátou večer (04:00 SELČ), tedy více než hodinu před začátkem zákazu vycházení, shromáždění prohlásila za nezákonné a začala lidi vyzývat, aby se rozešli. Následovaly desítky minut poměrně dramatické konfrontace zahrnující slzný plyn, zábleskové granáty i „nesmrtící“ projektily na rozhánění demonstrací.

Dav demonstrantů postupně mizel, zatímco slzný plyn pronikal i do bytů poblíž policejní stanice. Bezpečnostní složky později oznámily zatčení více než 60 lidí. Zatímco v neděli a pondělí protesty provázelo rabování, v noci na středu ovšem policie hlášení o takovýchto výtržnostech neměla.

Podobné scény zažívalo největší město Minnesoty před necelým rokem poté, co v rukách policie zemřel George Floyd podezřelý z použití falešné bankovky k nákupu cigaret. Nový kontroverzní zásah zdejší policie proti afroamerickému obyvateli přišel v citlivém momentu, kdy se ve městě koná soud s bývalým strážníkem Derekem Chauvinem obžalovaným z Floydovy vraždy.

Daunte Wright zemřel poté, co jej v neděli policie zastavila na silnici kvůli podezření z dopravního přestupku. Strážníci pak zjistili, že na řidiče byl vydán zatykač, a pokusili se jej zadržet. Mladík ale nespolupracoval a nasedl zpět do svého vozu, načež padl jediný výstřel. Wright byl prohlášen za mrtvého po havárii nedaleko místa střetu s policií.

Poterrová chtěla použít paralyzér, sáhla po pistoli 

Potterová ve světle incidentu po 26 letech policii opustila. To samé učinil v úterý dosavadní šéf policie Tim Gannon, který předtím Wrightovu smrt popisoval jako výsledek „neúmyslného“ výstřelu. Potterová podle něj chtěla použít elektrický paralyzér, ale omylem sáhla po pistoli. 

„Musíme zajistit, že bude spravedlnosti učiněno za dost, že bude vykonána spravedlnost. Daunte Wright si to zaslouží. Jeho rodina si to zaslouží,“ řekl starosta Brooklyn Center Mike Elliott, který je prvním Afroameričanem v této funkci. Elliott také podle agentury AP vyjádřil naději, že odchod Potterové od policie „přinese komunitě jistý klid“.