KLDR testovala rakety krátkého doletu, uvádějí americká média. Dle Washington Post jde o vzkaz Bidenovi

Severní Korea o víkendu vypálila dvě rakety krátkého doletu, uvedli podle agentury Reuters anonymně dva američtí představitelé. Stalo se tak poté, co minulý týden Pchjongjang kritizoval USA za společné vojenské cvičení s Jižní Koreou. Americké ministerstvo obrany podle Reuters odmítlo záležitost komentovat.

Test raket je podle deníku The Washington Post první rukavicí hozenou severokorejským vůdcem Kim Čong-unem novému americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi. Vypálení raket by podle listu mohlo americkou administrativu přimět, aby formulovala strategii, jak se vyrovnat s jadernými hrozbami.

Stanice CNN minulý týden uvedla, že podle amerických tajných služeb se KLDR chystá zahájit první test zbraní od doby, kdy byl Biden v lednu uveden do funkce. Zpráva se objevila poté, co vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una kritizovala Spojené státy a Jižní Koreu za jejich společné vojenské cvičení a Američanům vzkázala, aby se vyvarovali dalších provokací, pokud chtějí „klidně spát“. Kim Jo-čong zároveň USA obvinila, že chtějí nad KLDR „rozprostřít zápach střelného prachu“.