Stadiony, školy, továrny. Maďarsko financuje výstavbu v rumunském Sedmihradsku

9 minut
Horizont ČT24: Maďarské ambice v zahraničí
Zdroj: ČT24

Maďarsko investuje miliardy forintů v rumunské Transylvánii. Financuje tam výstavbu nových stadionů, škol nebo továren. V Sedmihradsku, jak se také historické oblasti říká, žije početná maďarská menšina. Podobně vláda Viktora Orbána podporuje i minority v dalších okolních státech.

V jednom z nejstarších měst v Sedmihradsku, Sfântu Gheorghe, vzniká nový stadion pro 8400 diváků. Viceprezident místního fotbalového klubu Sepsi OSK David Kertesz říká, že náklady budou kolem 25 milionů eur. Na otázku po zdrojích financování odpovídá: „Všichni vědí, že peníze jsou z Maďarska. To není tajemství.“

Mužstvo si nevede špatně. V současnosti mu patří čtvrtá příčka v rumunské nejvyšší lize. Maďarsko přitom neplatí jen výstavbu místního fotbalového svatostánku. Stojí i za založením klubu před deseti lety a jeho financováním.

Zdravotní centrum či třeba pivovar

O devadesát kilometrů severněji se nachází obec Carta. Žije tam přes 2,5 tisíce lidí. A od roku 2019 v ní stojí moderní hokejová akademie. Manažer hokejové akademie Szekely Attila Nagy je pyšný hlavně na zbrusu nové zdravotní centrum. „Devadesát procent toho, co jsme tu postavili, je zaplaceno maďarskou vládou.“

V Sedmihradsku žije silná maďarská menšina. Tvoří téměř dvacet procent obyvatel. Jde o jednu z největších minorit v Evropě. Vláda Viktora Orbána tam kromě sportu financuje opravy kostelů, školy nebo výstavbu malých továren. Jako v případě pivovaru Csíki Sör. „Pomáháme 260 lidem a jejich rodinám vydělávat si na živobytí,“ říká PR manažerka pivovaru Tofalvi Margitová.

Volání po větší autonomii území sílí

Území uvnitř Karpatského oblouku spravovala do roku 1918 Budapešť. O posilování vlastenectví se starají i média dotovaná z maďarské státní kasy. Na svátek 15. března vlají v řadě sedmihradských obcí maďarské vlajky, nechybí historické průvody. Stále častěji je slyšet volání po větší autonomii.

Prostřednictvím grantů a nevládních organizací poslal premiér Orbán miliony eur i maďarským diasporám v Srbsku, na Slovensku nebo na Ukrajině. A investice se mu vyplácí. V posledních volbách podpořilo jeho stranu Fidesz 96 procent Maďarů žijících v zahraničí.

Kořan: Snaha ochránit menšiny i získat jejich podporu

Politolog, zakladatel a předseda správní rady Global Arena Research Institute Michal Kořan se domnívá, že cílem těchto investic je jednak získat podporu národovecky smýšlejících Maďarů žijích v zahraničí i ryzí snaha ochránit menšiny. „Neboť nemůžeme říci, že by se jim ve všech těch zemích dařilo úplně dobře,“ řekl pro pořad Horizont ČT24.

Podporu považuje politiloog za nadprůměrně intenzivní. Podle něho existuje i podezření, že „pokud hovoříme o opravě kostela v Rumunsku nebo podpoře nějakého stadionu na Slovensku, tak peníze často tečou přes firmy spřátelené s Fideszem nebo s lidmi kolem Orbána.“

Kořan si však nemyslí, že by maďarská podpora byla nějakým pokusem o reálnou autonomii těchto oblastí, nebo o odtržení. „Nedomnívám se, že takhle daleko by za současných okolností v Evropě maďarská vláda uvažovala.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Humanitární krize v Súdánu se prohlubuje

Povstalecké Jednotky rychlé podpory v Súdánu se nevzdávají. Na konci března se sice stáhly z metropole Chartúmu, přesně dva roky od vypuknutí nové fáze občanské války ale oznámily, že dostaly pod kontrolu tábor čítající sedm tisíc uprchlíků v Dárfúru. Podle OSN už při bojích zemřelo nejméně sto civilistů. Jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě se tak nadále prohlubuje. Špatná situace panuje zejména ve frontových oblastech, kde podvýživou trpí desítky tisíc dětí.
před 6 hhodinami

Meta je u soudu, může přijít o WhatsApp a Instagram

Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Maďarsko schválilo změny v ústavě zaměřené proti LGBT+

Maďarský parlament schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Server Index.hu informoval, že pro hlasovalo 140 poslanců, proti 21 poslanců. Přijatá novela základního zákona posiluje zákaz pořádání pochodů hrdosti a zaměřuje se také na osoby s dvojím státním občanstvím, považované za „zrádce národa“, kterým podle agentury AFP nyní hrozí ztráta státní příslušnosti a vyhoštění. Možným terčem tohoto ustanovení je podle AFP finančník a filantrop George Soros.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Trump označil ruský útok na Sumy za strašný, Moskvu přímo neobvinil

Nedělní raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny s nejméně 35 mrtvými a 119 zraněnými označil prezident USA Donald Trump za strašný, Moskvu ale přímo neobvinil. Ruský úder představuje krutou připomínku naléhavé potřeby jednání o ukončení této strašné války, prohlásil mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes. Šok nad úderem vyjádřil i šéf OSN António Guterres. Experti mluví o dalším důkazu ruské bezohlednosti a o odpovědi Moskvy na americké snahy o ukončení války.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

„Je úžasné mít kam poslat nejhorší lidi.“ Bukele si notoval s Trumpem

Spojené státy chtějí deportovat do Salvadoru „co nejvíc“ lidí. Prezident Donald Trump to prohlásil během setkání se svým salvadorským protějškem Nayibem Bukelem v Bílém domě. Podle Bukeleho jeho země „dychtí pomoci USA se zločinem“. Lídr středoamerické země, jenž sám sebe nazývá „nejvíc cool diktátorem“, také uvedl, že nevrátí omylem deportovaného muže, jak požadují americké soudy, a nazval ho teroristou.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Izrael má právo se bránit, nyní ale překračuje meze, uvedla Kallasová

Izrael má právo na obranu, kroky židovského státu v poslední době jsou ale nepřiměřené, řekla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová po jednání ministrů zahraničí EU. Zástupci všech zemí se podle ní shodli, že podporují dvoustátní řešení konfliktu. Unie je podle Kalasové připravena jednat s arabskými spojenci o budoucí správě Gazy a bezpečí v regionu. EU rovněž chystá další sankce proti Rusku, které pokračuje v útocích na Ukrajinu.
před 12 hhodinami

Rusko dronem zasáhlo nemocnici v Oděse, v Charkově hořel sklad potravin

Terčem ruských útoků se v neděli večer stala ukrajinská Oděsa, kde se dron zřítil na nemocnici. Na Stepnohirsk jihovýchodně od Záporoží ruská armáda v noci na pondělí podnikla letecký úder. Z Charkova byl po ruském dronovém útoku hlášen rozsáhlý požár v civilním podniku. V průběhu dne zasáhlo Rusko další civilní i jiné cíle, úřady hlásí mrtvé.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 14 hhodinami
Načítání...