Automobilka Audi není podle soudu automaticky odpovědná za skandál mateřského koncernu

Automobilka Audi jako dceřiná společnost není automaticky zodpovědná za naftový skandál koncernu Volkswagen. Skutečnost, že motor EA189 vyvinutý Volkswagenem použila Audi u některých svých modelů, k tomu nestačí. Rozhodl o tom Spolkový soudní dvůr (BGH).

Video Události
video

Události: Audi není zodpovědná za naftový skandál svého mateřského koncernu Volkswagen

Zdroj: ČT

Podle soudu by bylo zapotřebí konkrétních důkazů, které by prokázaly, že odpovědné osoby v Audi alespoň věděly o nelegální technologii, nebo podporovaly strategické rozhodnutí o jejím použití.

Soudci tak zrušili rozsudek nižšího krajského soudu v Naumburgu. Žalobce má nyní možnost znovu předložit svá obvinění u nižšího soudu, ale musel by předložit stanovené důkazy. To by však bylo velmi obtížné, uvedla agentura DPA.

Spor s majitelem Audi A6 

Nejvyšší německý soud se věnoval případu majitele modelu Audi A6, který si vůz s problematickým motorem koupil krátce před vypuknutím skandálu. Soud nižší instance původně rozhodl o tom, že majitel vozu dostane odškodnění 20 tisíc eur (přes půl milionu korun) plus úroky. To se ale nyní změnilo v jeho neprospěch. Rozhodnutí soudu znamená, že odškodné je třeba žádat po koncernu Volkswagen.

Podle Audi kvůli emisnímu skandálu podalo žalobu přímo na automobilku několik málo tisíc majitelů. Většina z dotčených vlastníků pak žalovala o náhradu škody přímo mateřský koncern.

Volkswagen v září 2015 v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že do milionů naftových aut po celém světě nainstaloval software, který umožňoval manipulovat s testy emisí. Auta díky tomu při kontrolách produkovala výrazně méně emisí než při běžné jízdě.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Kauza Dieselgate