Policie v Myanmaru rozhání demonstrace vodními děly a zatýká

Myanmarská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa byla těžce zraněna jedna žena, některé zdroje původně uváděly, že zemřela. Policie zadržela stovky lidí, včetně novinářů. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Protesty v Myanmaru
Zdroj: ČTK/AP/Uncredited

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Při doposud nejradikálnějším zásahu proti demonstrantům policie zatkla stovky lidí, informovala agentura Reuters s odvoláním na nezávislé Sdružení na podporu politických vězňů (AAPP). „Rozhodně můžeme mluvit o stovkách. (…) Nejméně deset vězeňských autobusů odjelo do věznice Insein (na předměstí Rangúnu), v každém autobuse bylo 40 až 50 osob. Zatkli také mnoho lidí v Monywě. Snažíme se získat jména zatčených lidí,“ cituje mluvčího AAPP agentura Reuters.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení myanmarského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím.

Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Myanmaru. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u veřejnosti v Myanmaru. Za své vystoupení a výzvu k odporu byl v sobotu ze své funkce odvolán. „Zradil zemi a mluvil jménem neoficiální organizace, která zemi nereprezentuje, a zneužil moci a odpovědnosti velvyslance,“ uvedla státní televize MRTV citovaná agenturou Reuters.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí.

Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.