Bělošští farmáři jsou v Jihoafrické republice v ohrožení, o genocidu ale nejde, říká novinář Houdek

6 minut
Události, komentáře: Bílá genocida v JAR
Zdroj: ČT24

Bělošští farmáři v Jihoafrické republice jsou cílem tak častých útoků, že někteří hovoří o takzvané bílé genocidě. Novinář a dokumentarista Lukáš Houdek do země odjel, aby téma zmapoval. Pořídil rozhovory zhruba s padesátkou lidí z různých sociálních skupin i názorových vrstev a o výsledek bádání se podělil v pořadu Události, komentáře.

Novinář již v úvodu rozhovoru konstatoval, že situace v JAR je velmi složitá, každopádně tam ale dle něj žádná genocida bílých obyvatel neprobíhá. Jihoafrická republika se nicméně od pádu apartheidu zmítá ve vlně násilností, která dopadá na všechny, takže i na bělošské obyvatele. V případě farmářů pak přichází otázka, jestli nejsou častějšími oběťmi útoků kvůli tomu, v jakém prostředí žijí.

Houdek měl na začátku své cesty trochu strach, protože se hned zkraje vydal za mužem jménem Simon Roche, který je tváří narativu o bílé genocidě.

„Je z takového ultra-, krajně pravicového uskupení Suidlanders, u kterého se spekuluje, jestli mají sklady zbraní, protože hovoří o tom, že se budou bránit do poslední kapky krve. Když jsem za ním jel, strach jsem trošku měl. Ale i z cesty, co by mě mohlo potkat,“ vyprávěl.

Simon Roche se ale nakonec jako násilník neukázal. Jde spíše o osamělého člověka bojujícího s „démony“. Nejdrsnější příběh, který novinář zažil, byla zkušenost farmářky Maddie, ženy středního věku, která byla mučena při útoku na farmu rozpálenou žehličkou a zažila skutečný rasistický útok.

Žena ale JAR neopustila, prestože je rozzlobená. Věří nicméně v to, že lidé dokážou jednoho dne žít v pokoji a míru. Přestože rasové útoky v určité míře probíhají, není to prý rozhodně většina.

Česká stopa

Jihoafrická republika se stala po srpnu 1968 také útočištěm Čechů. Houdek se s některými z nich potkal. Nechtěl generalizovat, nicméně si myslí, že jsou tito emigranti zasaženi dobou, ve které tam přišli (během rozkvětu apartheidu).

„Žili ve vybudovaném ideálním světě a za hradbami toho všeho se dělo násilí, kterému čelili už tehdy černošští obyvatelé. Běloši se s ním potom setkávali až po pádu apartheidu v devadesátých letech a teď jsou překvapení. Ale Češi dodneška udržují české tradice, mluví česky. Do relativně nedávna tam fungoval třeba Sokol, ve kterém spíš než sport převažovaly různé výlety, nicméně český duch tam stále žije,“ popsal.

Země má podle novináře ještě mnoho „démonů, za kterými se musí honit“. Je tam velký problém s korupcí, s policií, která není úplně profesionální. Potýká se také s velkým množstvím kriminality. Dle Houdka se v Jihoafrickké republice odehraje 21 tisíc vražd ročně.

„Vláda by se měla zaměřit právě na útoky na farmy, protože jsou to opravdu zásadní trestné činy. Měla by ukázat farmářům, že v tom nejsou sami, protože se opravdu cítí opuštění a mají pocit, že se o ně nikdo moc nezajímá,“ dodal na závěr.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zelenskyj chce odstoupit od dohody o nerostných surovinách, prohlásil Trump

Ukrajinský prezident Volodymyr Zeleskyj chce odstoupit od připravované dohody se Spojenými státy o využívání ukrajinských nerostných surovin, prohlásil v noci na pondělí americký prezident Donald Trump. Ten zároveň Zelenského varoval před vážnými problémy, pokud by tak skutečně učinil. Washington prý podle šéfa Ruského fondu přímých investic Kirilla Dmitrijeva zahájil jednání o kovech vzácných zemin a dalších projektech v Rusku.
před 1 hhodinou

Poblíž souostroví Tonga v Tichém oceánu udeřilo silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, kvůli kterému úřady vydaly varování před vlnou tsunami. Otřesy měly sílu sedmi stupňů magnituda, uvedla americká geologická služba USGS, která bezprostředně po začátku otřesů intenzitu předběžně stanovila na 7,1 stupně. Varování před tsunami bylo později odvoláno.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 19 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 22 hhodinami
Načítání...