Komiksový Tintin posunul vlastní rekord. Kresba se prodala za 83 milionů korun

Kresba belgického tvůrce Hergého, určená pro obálku komiksu Modrý lotos ze série Tintinových dobrodružství, se v Paříži prodala za rekordních 3,175 milionu eur (přes 83 milionů korun), včetně poplatků. Podle aukční síně Artcurial, která dražbu zajistila, se jedná o nejvyšší částku za komiksovou kresbu v dějinách.

Vydražená kresba komiksového Tintina
Zdroj: ČTK/AP Autor: Michel Euler

„Po dražební bitvě mezi třemi zájemci na telefonu se toto obdivované mistrovské dílo nakonec prodalo za 3 175 400 eur,“ uvedla aukční síň ve svém prohlášení. Dílo koupil blíže neidentifikovaný soukromý sběratel.

Hergé na motiv Tintina s drakem v roce 1936 použil inkoust, kvaš a akvarely. Nakonec se na obálce komiksu neobjevil, protože byl příliš drobný a složitý pro tisk. Záhadu představuje přeložení kresby na šest částí. Podle některých jde o dílo malého chlapce, který kresbu dostal darem, podle jiných o nutnost ze strany autora, aby šla kresba poslat poštou.

Proti dražbě se podle listu Le Parisien postavil manžel vdovy po Hergém, který spravuje jeho pozůstalost. Kresba podle něj patří do muzea.

Dosavadní komiksový dražební rekord držely kresby určené pro předsádku knih o Tintinovi. V roce 2014 se přes Artcurial prodaly za 2,51 milionu eur (65,6 milionu korun), včetně poplatků.