Jeden z nejbohatších Slováků Haščák je vyšetřován v kauze údajného nelegálního obchodování s nahrávkami odposlechů ve zhruba patnáct let staré korupční aféře zvané Gorila.
Ta se týká podezření z uplácení vysokých slovenských politiků a úředníků Pentou. Finančník čelí obvinění z trestných činů podplácení a legalizace příjmů z trestné činnosti ve velkém rozsahu. V případě prokázání viny mu hrozí až dvacet let vězení.
Spolu s Haščákem byl v kauze obviněn také bývalý ředitel kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby (SIS) Ľubomír Arpáš, který je ve vazbě v jiném případu, a také Arpášova choť. Tu soud první instance poslal do vazby spolu s Haščákem a také ji Nejvyšší soud nyní propustil na svobodu.
Arpáš měl údajně prodat obviněnému nahrávky
Policie podle dostupných informací z médií podezírá Arpáše z toho, že vynesl ze SIS nahrávky z odposlechů bytu, kde se Haščák setkával s politiky nebo úředníky a kde se hovořilo o provizích či úplatcích. Nahrávky údajně Arpáš prodal Haščákovi tak, že spolu s chotí, rovněž někdejší příslušnicí SIS, založili společnost. Ta dostala od jedné z firem pod kontrolou finančníka 194 tisíc eur (pět milionů korun) za fiktivní analýzy a poradenské služby.
Pochybnosti v souvislosti s informacemi o úniku nahrávky ze SIS dříve ale vyslovil její nynější šéf Vladimír Pčolinský. Tvrdil, že si není jistý, že Arpáš měl přístup ke zvukovému záznamu ze zmíněné aféry.
Korupční aféra vypukla na konci roku 2011, kdy na internetu někdo zveřejnil dokumenty s názvem Gorila, které podle nepotvrzených informací vypracovala SIS na základě odposlechů bytu v širším centru Bratislavy. Podle dokumentů Penta výměnou za úplatky získala vliv na privatizaci a chod některých podniků. Penta nekalé jednání v případu od začátku popírá.