Newyorská burza vyřadí v lednu akcie čínských telekomunikačních firem. Budeme se bránit, zní z Asie

Čína se bude bránit proti rozhodnutí akciové burzy v New Yorku (NYSE) vyřadit tento měsíc z obchodování akcie tří čínských telekomunikačních firem. Podle agentury Reuters to v sobotu oznámilo čínské ministerstvo obchodu. Burza svůj záměr oznámila ve čtvrtek a zdůvodnila jej nařízením prezidenta Donalda Trumpa. Jde o další část sporu mezi Pekingem a Washingtonem.

Ministerstvo oznámilo, že přijme nezbytná protiopatření, která blíže nespecifikovalo. Vyzvalo ale zároveň Spojené státy, aby Číně vyšly vstříc a vrátily se k řešení bilaterálních obchodních vztahů. Za Trumpovy vlády se vztahy mezi oběma největšími ekonomikami světa citelně zhoršily, především v otázce obchodu a lidských práv a zejména ke konci Trumpova funkčního období.

„Takové zneužití národní bezpečnosti a státní moci k potlačení čínských firem odporuje tržním pravidlům a je v rozporu s logikou trhu,“ reagovalo čínské ministerstvo. „Nejenže to poškozuje práva čínských firem, poškozuje to i zájmy investorů v jiných zemích, včetně Spojených států,“ píše ministerstvo ve svém sobotním sdělení. Postoj Washingtonu podle něj také významně oslabí důvěru všech zainteresovaných stran v americké kapitálové trhy.

Trump už zakázal obchodovat se společnostmi, do kterých má zasahovat čínská armáda

Newyorská burza ve čtvrtek uvedla, že vyřadí z obchodování akcie firem China Telecom, China Mobile a China Unicom. Jde o největší telekomunikační operátory v Číně a zároveň o jedny z největších čínských firem, s jejichž akciemi se už dlouho obchoduje i ve Spojených státech. Akcie by měly být vyřazeny mezi 7. a 11. lednem, upozornila agentura AP.

Trump v listopadu vydal exekutivní příkaz, kterým zakázal investovat do veřejně obchodovaných firem, o kterých je americká vláda přesvědčena, že je buď vlastní čínská armáda, anebo nad nimi alespoň má kontrolu. Celkem jde o 31 čínských společností.

Spojené státy za Trumpovy vlády rozšířily ekonomické sankce a zákaz cestování proti čínským firmám, vládním činitelům a členům čínské komunistické strany. Tento tlak je přitom intenzivnější v posledních dnech Trumpovy vlády, poznamenala AP.

V prosinci Washington oznámil záměr omezit platnost víz pro členy čínské komunistické strany a jejich rodinné příslušníky na jeden měsíc místo dosavadních deseti let. Čínští diplomaté doufají, že s nástupem příštího prezidenta Joea Bidena do funkce se vztahy mezi oběma zeměmi zklidní, uvedla agentura Reuters.

Přístup na americké trhy už nemá čínský technologický gigant Huawei. Spojené státy se také snaží přimět své spojence, aby s touto čínskou firmou rovněž přestali obchodovat a nedovolili jí ani účast na budování mobilních sítích příští generace ve své infrastruktuře. Washington tvrdí, že Huawei může díky své infrastruktuře provádět špionáž pro čínskou vládu, což firma dlouhodobě odmítá.