Cichanouská ohlásila vytvoření běloruské „stínové vlády“

Čelná představitelka běloruské opozice a kandidátka na prezidentku v srpnových volbách Svjatlana Cichanouská ohlásila z litevského exilu vytvoření „stínové vlády“. Jejími prvními členy jsou zmocněnci pro lidská práva a hospodářské reformy. Informovala o tom ve středu s odvoláním na prohlášení Cichanouské na sociálních sítích agentura Interfax.

Svjatlana Cichanouská
Zdroj: Reuters Autor: INTS KALNINS

„Režim Alexandra Lukašenka je nejen nelegitimní, on si už neví rady se svými úkoly. Nemůžeme zahálet a pozorovat, jak se země čím dál více noří do krize. Proto, abychom zajistili konání nových voleb, pokračuji v práci na sjednocování všech demokratických sil běloruské společnosti,“ uvedla Cichanouská na komunikační aplikaci Telegram.

Tisková mluvčí opoziční političky Hanna Krasulinová sdělila Interfaxu, že se jedná o vytvoření týmu Cichanouské. „Toto je odpověď na otázku: Je Svjatlana Cichanouská jenom sama, nebo má svůj tým? A pokud tým existuje, kdo je to?“ řekla mluvčí.

„Pracujeme společně s koordinační radou. Koordinovaně. Pro společný cíl,“ dodala Krasulinová v odpovědi na dotaz, zda budou součástí této skupiny členové koordinační rady běloruské opozice, jejíž vytvoření s cílem usnadnit dialog s Lukašenkovým režimem iniciovala v polovině srpna sama Cichanouská.

Členové koordinační rady čelí trestnímu stíhání 

Běloruské úřady považují koordinační radu za nezákonnou, její členové čelí trestnímu stíhání a někteří se stejně jako Cichanouská uchýlili od zahraničí. Opoziční představitelka, která odjela jen krátce po běloruských volbách do Litvy, současně oznámila první dva členy svého „stínového kabinetu“.

Oblast lidských práv bude mít na starosti advokát a lidskoprávní aktivista Hary Pahaňajla, hospodářské reformy ekonom a viceprezident analytického centra CASE Belarus Ales Aljachnovič.

Na úterním setkání Cichanouské s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem byl přítomen běloruský novinář Franak Vjačorka, který je poradcem opoziční představitelky pro otázky mezinárodních vztahů, všímá si server tut.by.