Tuniský prezident vyhlásil stav ohrožení. Země „není v bezpečí“

Tunis - Osm dní po útoku na pláži v letovisku Sousse, při němž zemřelo 38 zahraničních turistů, vyhlásil tuniský prezident Kaíd Sibsí stav ohrožení. Posílí se pravomoci policie a armády. K nejkrvavějšímu teroristickému činu v dějinách země se přihlásil Islámský stát (IS). Podle prezidenta země „není v bezpečí“ před dalšími útoky extremistů.

Nahrávám video
V Tunisku byl vyhlášen výjimečný stav
Zdroj: ČT24

Stav ohrožení poskytuje vládě větší flexibilitu a dává větší kompetence policii i armádě. Dočasně bude omezeno shromažďovací právo. Opatření mají podle prezidenta zabránit riziku kolapsu. Výjimečný stav má trvat 30 dnů. Prezident také řekl, že odvolal několik vysoce postavených činitelů, včetně šéfa governorátu Sousse, kde k masakru došlo, a několik tamějších policejních velitelů. „Tak jako došlo k bezpečnostním chybám, tak došlo i k chybám politickým,“ sdělil Sibsí.

Tuniské ozbrojené síly byly kritizovány za pomalou reakci proti islamistickému teroristovi. Činu šlo podle názoru některých odborníků zamezit. Atentátník v Sousse střílel na slunící se turisty na pláži déle než půl hodiny, než byl sám zastřelen. 

Útok v Sousse se odehrál 26. června. Spáchal jej třiadvacetiletý Sajfaddín Rizkí, který podle vyšetřovatelů prošel výcvikovým táborem radikálů v Libyi. Jeho oběťmi se stali výhradně zahraniční turisté, kromě 30 Britů přišli o život i tři Irové, dva Němci a po jednom občané Belgie, Portugalska a Ruska. Atentátník zranil čtyři desítky dalších lidí, pak jej zastřelila policie.

Tuniská vláda již v reakci na střelbu posílila ochranu hotelů a dalších turisty navštěvovaných míst více než tisícem ozbrojených policistů. Pro podezření ze spolupráce s atentátníkem bylo zatčeno 8 lidí, tuniská vláda tvrdí, že rozkryla síť, která za útokem stojí. Autority také rozhodly o uzavření asi 80 mešit, které nebyly pod vládní kontrolou a u nichž panovalo podezření, že šíří extremismus.

  • Útok v resortu hotelu Imperial Marhaba nebyl jediným teroristickým činem v Tunisku v poslední době. V březnu dva střelci v hlavním městě Tunis zabili 22 lidí v muzeu Bardo.

Podle analytiků je Tunisko ohroženo jednak chaotickou situací v sousední Libyi, jednak vlastními občany, kteří se vracejí z bojů po boku islamistů z IS. Země zažila stav ohrožení naposledy v roce 2011 během povstání proti bývalému prezidentu Zín Abidín bin Alímu. Opatření byla zrušena až na jaře roku 2014.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Média hlásí střelbu u izraelského konzulátu v Istanbulu

Média informují o střelbě u izraelského konzulátu v Istanbulu, na místě jsou údajně mrtví a zranění. Informace různých zdrojů se liší. Podle agentury DPA policie zastřelila dva útočníky, Reuters informuje o jednom mrtvém útočníkovi a dalších dvou zraněných. Istanbulský guvernér oznámil, že všichni tři útočníci „byli neutralizováni“. Několik osob utrpělo zranění. Podle tureckého ministra vnitra byli útočníci napojení na nejmenovanou organizaci, která zneužívá náboženství. Slíbil důkladné vyšetřování incidentu. Izraelské ministerstvo zahraničí oznámilo, že na konzulátu v době útoku nebyl personál.
před 5 mminutami

Rusové zabili cestující městského autobusu v Nikopolu

Rusko i Ukrajina hlásí mrtvé a raněné po vzájemných nočních a ranních dronových útocích. Čtyři mrtvé hlásí úřady ukrajinské Dněpropetrovské oblasti, z toho tři oběti při útoku ruského dronu na městský autobus v Nikopolu. Tři zranění jsou i v Záporožské oblasti. Ukrajinské drony zabily tři lidi včetně dítěte ve Vladimirské oblasti poblíž Moskvy, tvrdí tamní správa.
před 1 hhodinou

Teherán odmítl „nepodložené výhrůžky vyšinutého amerického prezidenta“

Íránská armáda odmítla „arogantní rétoriku“ amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v pondělí mimo jiné prohlásil, že Írán by mohl být zničen během jediné noci. Armáda rovněž tvrdí, že Trumpovy výroky nemají žádný vliv na její operace, informovala AFP. Írán a Izrael v úterý pokračovaly ve vzájemných útocích poté, co Teherán odmítl znovuotevřít Hormuzský průliv.
07:45Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Mise Artemis překonala rekordní vzdálenost lidí od Země

Posádka mise Artemis II zlomila dosavadní rekord v největší dosažené vzdálenosti lidí od Země. Potvrdil to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Čtyři astronauti v kosmické lodi Orion v pondělí překonali hranici 400 171 kilometrů od Země, kam se dostala posádka mise Apollo 13 v roce 1970. Maximální vzdálenosti od Země dosáhla posádka mise Artemis II v noci na úterý – dle NASA šlo o 406 771 kilometrů.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Vietnamským prezidentem bude generální tajemník komunistické strany To Lam

Vietnamským prezidentem bude v příštích pěti letech generální tajemník tamní komunistické strany To Lam. Rozhodl o tom v úterý jednomyslně vietnamský parlament. Osmašedesátiletý Lam se tak stane nejmocnějším vietnamským vůdcem za několik desetiletí, píše agentura Reuters.
05:46Aktualizovánopřed 5 hhodinami

VideoMalý princ vyšel před 80 lety. Po Bibli je druhým nejpřekládanějším dílem

Přesně před osmdesáti lety vyšla ve Francii jedna z nejslavnějších knih na světě. Malý princ je po Bibli druhým nejpřekládanějším dílem všech dob, lidé ji čtou ve 450 jazycích. Nové, moderní vydání je teď na pultech francouzských knihkupectví. Mnoho Francouzů možná netuší, že autor knihu nenapsal ve Francii, ale v New Yorku. Vyšla až dva roky po jeho smrti. Má několik filmových podob, před dvěma lety například vzbudila pozornost animovaná verze. K jejímu věhlasu přispěl i dramatický život autora – zahynul tragicky, když jeho letadlo sestřelili za války Němci.
před 5 hhodinami

Trump: Při záchranné misi v Íránu použily USA více než 170 letounů a helikoptér

USA použily při pátrání po posádce Íránem sestřeleného letounu F-15E více než 170 letounů a helikoptér. Uvedl to americký prezident Donald Trump, podle kterého nebyl při záchranné misi zraněn žádný příslušník amerických ozbrojených sil. Šéf Bílého domu zároveň pohrozil vězením pracovníkům média, které zveřejnilo zprávu, že na území Íránu se stále nachází jeden člen posádky. Podle prezidenta tím ohrozili život tohoto vojáka i všech, kteří se podíleli na záchranné misi.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Rozpolcená EU řeší úpravy systému emisního obchodování

Systém emisního obchodování v Unii čeká po dvou dekádách revize. Víc povolenek má zůstávat v rezervě, což má zvýšit stabilitu a předvídatelnost cen. S komplexním návrhem by měla Evropská komise přijít v létě. Na změny tlačí deset států včetně Česka, další jsou ale proti.
před 6 hhodinami
Načítání...