Počet obětí útoku v Tunisu se zvýšil již na dvacet dva

Tunis - K útoku dvou neznámých ozbrojenců dnes došlo v tuniské metropoli. Tuniské ministerstvo vnitra jej označilo za teroristický. Podle aktuálních informací ministerstva zahraničí při něm přišlo o život 22 lidí, z toho dvacet zahraničních turistů. Útočníci původně cílili svůj atak na budovu parlamentu, kde se jednalo o protiteroristické legislativě. Jejich průnik nevyšel, tak zaútočili na sousední muzeum Bárdá, kde se nacházela řada zahraničních návštěvníků. Desítky z nich byli po útoku drženi na místě jako rukojmí. Při následném zásahu speciálních jednotek byli oba ozbrojenci zlikvidováni a všechna rukojmí byla osvobozena.

Podle BBC jsou mezi oběťmi útoku Poláci, Italové, Němci, Španělé a Tunisané. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová obvinila z činu Islámský stát, posléze své vyjádření korigovala tím způsobem, že hovořila o „teroristických organizacích“.

„Je to zbabělý čin, jak oslabit naši ekonomiku a její klíčový sektor, cestovní ruch,“ vyjádřil se po zásahu tuniský premiér Habíb Síd. Zároveň uvedl, že zraněných turistů je přes čtyřicet, mezi nimi občané Jižní Afriky, Francie, Itálie, Polska a Japonska. Také dodal, že policie zjišťuje jak identitu dvou zabitých útočníků, tak rovněž pátrá po dalších třech možných pachatelích, zapojených do útoku.

V Tunisku nyní nejsou žádní čeští turisté s tuzemskou cestovní kanceláří

České velvyslanectví zjišťuje, zda na místě útoku nebyl nikdo z českých turistů. Považuje to však za velmi málo pravděpodobné „Snažíme se ověřit informace, že mezi zraněnými není žádný Čech,“ potvrdil tajemník velvyslance v Tunisku Ladislav Hireš. Počty tuzemských turistů, kteří jsou v Tunisku, jsou podle jeho vyjádření stále ještě velmi nízké.

V Tunisku nyní nejsou žádní čeští turisté, kteří by do země jeli s tuzemskou cestovní kanceláří. „České CK v tomto týdnu vypsané poznávací zájezdy nemají,“ upřesnil místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Sezóna pobytových zájezdů ještě nezačala, první charterové lety odletí z ČR na konci dubna.

Bezprostředně na dnešní události zareagovaly některé tuzemské cestovky, které svým klientům nabízí, že zájezdy do Tuniska mohou vrátit bez storno polatku nebo výměnou za pobyt v jiné destinaci.

Podle BBC útočili minimálně dva ozbrojenci, kteří byli ozbrojeni samopaly typu Kalašnikov. Jejich původním cílem byla k muzeu přilehlá budova parlamentu, kde právě probíhala diskuse nad návrhem ostře sledovaného protiteroristického zákona. „Byla tam spousta poslanců, soudců, vysokých představitelů armády a novinářů. Je zřejmé, že útočníci museli mít tyto informace k dispozici,“ domnívá se Ladislav Hireš.   

  • TUNISKO bylo první zemí, kde se lidé začali bouřit proti vládě a tamní události zahájily takzvané arabské jaro, které pak pokračovalo v roce 2011 v dalších státech. Ačkoli Tunisko z revolučních událostí vyšlo jako jedna z nejstabilnějších zemí, v poslední době média upozorňují, že několik tisíc Tunisanů odešlo bojovat pod vlajkou Islámského státu do Sýrie a Iráku. V Tunisku dlouhodobě působí extremisté napojení na Al-Káidu a země má potíže na libyjské hranici, přes kterou přicházejí radikálové z rozvrácené Libye.

Zpravodaj ČT Jakub Szántó: „Tunisko působilo v poslední době relativně v klidu a něco takového, co se tam dnes stalo, v posledních letech nemá žádný precedent.“

Dnešní útok byl nejnásilnějším aktem vůči turistům na tuniském území od teroristického počinu Al-Káidy z dubna 2002, při němž bomba sebevraždeného atentátníka v synagoze na ostrově Djerba zabila 21 lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Nejméně 21 obětí má nehoda dvou vysokorychlostních vlaků ve Španělsku

Po nehodě dvou vysokorychlostních vlaků na jihu Španělska zemřelo nejméně 21 lidí. Na 73 pasažérů je zraněných. Uvedl to tamní ministr dopravy Óscar Puente. Cestující z obou vlaků museli být evakuováni. Na palubě obou vlaků bylo podle prohlášení úřadů přibližně 500 lidí.
včeraAktualizovánopřed 36 mminutami

Čína hlásí růst loňský růst ekonomiky o pět procent

Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla o pět procent, oznámil podle zpravodajských agentur čínský statistický úřad. Údaj je tak podle agentury Reuters v souladu s vládním cílem. V posledním čtvrtletí loňského roku čínské hospodářství vykázalo meziroční růst o 4,5 procent. Údaje jsou mírně nad očekávání analytiků.
03:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Do druhého kola prezidentských voleb v Portugalsku postoupili opoziční politici

Postup do druhého kola prezidentské volby mají po sečtení téměř sta procent okrsků jistý socialistický bývalý vicepremiér António José Seguro a šéf krajně pravicové strany Chega (Dost) André Ventura. Oba politici zastupují opozici. Premiér Luís Montenegro uvedl, že politický prostor jeho vlády nebude v druhém kole zastoupen. Nikoho zatím v druhém kole, které se uskuteční 8. února, nepodpořil, podotýkají portugalská média.
před 3 hhodinami

Prokurdské síly potvrdily dohodu s Damaškem, odchází ze dvou oblastí

Kurdy vedená koalice Syrské demokratické síly (SDF) potvrdila sjednání dohody o příměří s vládou v Damašku, uvedla v noci na pondělí agentura AFP. Velitel SDF Mazlúm Abdí oznámil, že prokurdské milice odchází ze dvou oblastí, aby prý konflikt „nepřerostl do občanské války“. Dohodu s Kurdy oznámil v neděli prozatímní syrský prezident Ahmad Šará.
před 5 hhodinami

Při lesních požárech v Chile zemřelo nejméně osmnáct osob

Při lesních požárech na jihu Chile zemřelo nejméně osmnáct lidí. Více než 50 tisíc osob muselo být evakuováno. Oznámila to podle agentury AFP tamní vláda. Chilský prezident Gabriel Boric vyhlásil v neděli brzy ráno ve dvou regionech na jihu země stav katastrofy.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V Praze přistálo letadlo s Čechem, kterého věznili ve Venezuele

Letadlo s Čechem Janem Darmovzalem, kterého rok a čtyři měsíce věznil ve Venezuele režim autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, přistálo v Praze. Na svobodu se spolu s dalšími cizinci dostal poté, co Spojené státy na začátku ledna z Caracasu unesly Madura a jeho ženu do USA. V Otázkách Václava Moravce nedělní přílet avizoval ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Česko je podle něj připraveno začít s obnovou diplomatických vztahů s Caracasem. Posléze připojil, že letadlo přepravilo do Prahy také tři další bývalé vězně venezuelského režimu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Evropská unie podle FT zvažuje cla za 93 miliard eur v odvetě za Trumpovy hrozby

Evropská unie zvažuje, že zavede na zboží ze Spojených států dovozní cla v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Mohla by také omezit přístup amerických společností na unijní trh. Uvádějí to zdroje britského deníku Financial Times (FT). Tímto plánem by Unie mohla reagovat na tarify, kterými hrozí americký prezident Donald Trump těm ze spojenců v NATO, kteří se staví proti jeho kampani za získání Grónska.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Státy by měly přispět miliardu dolarů za stálé členství v Radě míru, žádá Trump

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa žádá příspěvek ve výši nejméně jedné miliardy amerických dolarů (20,9 miliardy korun) od každé země, která se chce stát stálým členem jeho nové Rady míru, píše agentura Bloomberg s odvoláním na návrh charty organizace. Trump by se stal jejím prvním předsedou a rozhodoval by o zemích, které do ní budou přizvány. Kritici mají obavy, že se Trump snaží vytvořit konkurenci Organizace spojených národů (OSN), kterou dlouhodobě kritizuje, informuje Bloomberg.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...