V Berlíně roste zelenější budoucnost. Areál EUREF je domovem ekologických firem

Pět a půl hektaru pro firmy, které se zabývají ekologickou dopravou nebo pracují s obnovitelnými zdroji. V Berlíně vyrostl unikátní aréal EUREF. Je „inkubátorem“ mnoha inovativních společností. Projekt už teď plní energetické cíle, které si Německo stanovilo až pro rok 2050 – celý areál navíc vznikl bez podpory vlády a těší se růstu i navzdory pandemii, která témata zelenější budoucnosti odsunula na vedlejší kolej.

Video Události
video

Události: EUREF v Berlíně

Zdroj: ČT24

EUREF je výdělečným projektem, který vyrostl v berlínské části Schönenberg před jedenácti lety. V současnosti se rozrostl do podoby jakéhosi malého města a pojímá přes pět tisíc zaměstnanců – navíc s takřka nulovými emisemi skleníkových plynů.  

„Už od roku 2014 plníme cíle Pařížské klimatické dohody. Bez státní podpory. Naše nájmy přitom nejsou vyšší než jinde,“ říká ředitel EUREFu Reinhard Müller. 

Müller začal projekt budovat od nuly v okolí zrušeného berlínského plynojemu a na území s kontaminovanou půdou. Chce světu dokázat, že zelená energetická revoluce není jen drahá chiméra. „Zbožná přání nepomohou. Potřebujeme činy, činy a zase činy,“ dodává.

Laboratoře univerzit, start-upy i silné prosperující firmy

Své laboratoře mají v areálu například velké univerzity, ale i začínající start-upy. Oblast využívají i německé státní instituce. Německé dráhy zde testují samořiditelný mikrobus. 

Společně s Campusem EUREF vyrostlo několik sílících a prosperujících firem. Například Green City Solution, která se snaží vynalézat ekologické a moderní produkty pro zdravý vývoj měst. Jejich takzvaný Městský strom je panelem z živého mechu, který filtruje a čistí vzduch. „Tam, kde ho instalujeme, zlepšuje kvalitu ovzduší až o polovinu,“ tvrdí zakladatel firmy Peter Sänger. 

Městský strom, který je panelem z živého mechu
Zdroj: ČT24
 V líhni na nápady se zrodila také dobíjecí stanice, která je rozměry dost malá, aby se ukryla třeba do sloupu městského osvětlení. Tento nápad ve velkém převzal například New York. 

I přes koronavirovou krizi, která odsunula debatu v Evropské unii o „zelené politice“, by se unikátní projekt měl rozrůstat. Podle zatím nepotvrzených zpráv chce v areálu otevřít obří designérské centrum automobilka Tesla.