Celkem desítka zemí podle Evropské komise již spustila vlastní aplikace, které umožňují vysledování kontaktů nakažených lidí a varují před možnou nákazou. Dalších jedenáct států se je chystá uvést do provozu v blízké budoucnosti.
Unie hodlá připravit technologické podmínky pro to, aby mohli lidé aplikace stažené v jedné zemi používat i v dalších státech. Česko je mezi státy, které již svou aplikaci spustily. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se na září chystá nová verze, jež bude umět komunikovat s podobnými aplikacemi v Německu a dalších zemích.
Podle Komise by mělo včasné zjištění nákazy a izolace nakažených předejít tomu, aby státy začaly opět zavádět masivní opatření typu kontrol na hranicích. „Zvyšujeme připravenost na všech frontách, abychom zachovali jednotný trh s jeho hlavními svobodami a usnadnili cestu k hospodářskému a sociálnímu oživení v celé EU,“ prohlásil místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas.
Brusel doporučuje očkování a zásoby vakcín
Část epidemiologů hovoří o tom, že v návaznosti na letní sezonu, návraty z dovolených a změnu počasí lze na podzim očekávat druhou vlnu nákazy. Státy by se podle Komise měly snažit zabránit tomu, aby v případě jejího příchodu vyčerpávala kapacitu nemocnic souběžná chřipková epidemie.
Brusel proto doporučuje státům, aby zajistily dostatek vakcín proti chřipce a umožnily co největšímu počtu lidí nechat se očkovat. Mezi další doporučení Komise patří potřeba zajistit dostatečné zásoby ochranných prostředků. K tomu by mohl posloužit i společný unijní fond, jehož rozpočet chce Brusel v rámci vyjednávání o novém sedmiletém rozpočtu zvýšit.
Státy by podle EU měly rovněž zajistit, aby po schválení prvních vakcín proti covidu-19 k nim měli přístup všichni obyvatelé bloku. Komise již zorganizovala dárcovskou konferenci a přesvědčuje země sedmadvacítky, aby se zapojily do společného programu, který zajistí předplacení vakcín vyvíjených v několika společnostech.
Část západoevropských zemí přitom nezávisle na Bruselu iniciovala vlastní společný nákup připravovaných očkovacích prostředků. Podle odhadů Komise by vakcíny mohly být dostupné v příštím roce.