Češi při vstupu do Británie už nemusí podstupovat izolaci. Řecko naopak cestovní opatření zpřísňuje

S cestami z České republiky do Velké Británie už není spojena povinnost absolvovat po vstupu na území ostrovního státu čtrnáctidenní izolaci. Anglie, Wales, Skotsko i Severní Irsko v pátek uvolnily cestovní omezení přijatá v boji proti koronaviru pro cestující z Česka a desítek dalších zemí. Opatření platilo plošně od 8. června, seznam zemí s výjimkou bude britské ministerstvo zahraničí průběžně přehodnocovat. Naopak Řecko zavádí od 14. července povinnost předložit negativní test na covid-19 pro všechny turisty, kteří do země přicestují přes pozemní hranici.

Hraniční kontrola na londýnském letišti Heathrow
Zdroj: Reuters Autor: Neil Hall

V Anglii, Walesu a Severním Irsku podle BBC nově nemusejí s povinnou karanténou počítat lidé přicházející z 59 zemí včetně Austrálie, Francie, Itálie, Německa, Polska, Španělska nebo Turecka. Slovensko na seznamu není, stejně jako Spojené státy.

Britská vláda uvádí, že preventivní opatření odpadá, pokud člověk cestuje přímo z některé ze zemí na seznamu a v předchozích dvou týdnech nenavštívil žádný z rizikovějších států. Mezi ty bylo na poslední chvíli zařazeno Srbsko, které se v posledních dnech potýká s nárůstem počtu nových případů nákazy koronavirem.

Mírně odlišný je skotský seznam výjimek, na kterém Srbsko nefigurovalo od samého začátku. Chybí na něm také Španělsko, tedy oblíbená prázdninová destinace britských občanů. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová ve středu řekla, že na základě aktuálních epidemiologických dat pro ni nebylo možné s klidným svědomím omezení v případě jihoevropské země zrušit.

Nejvyšší počet nakažených z evropských zemí

Londýn avizoval, že situaci ve světě bude nadále monitorovat a svůj systém „cestovních koridorů“ případně upravovat. BBC podotýká, že ne všechny destinace, které jsou na aktuálním seznamu britského ministerstva zahraničí, uvolnily podmínky pro cestující z Británie. Česko ji nicméně hodnotí jako zemi s nízkým rizikem a Češi ani cizinci momentálně při cestě z Anglie či Skotska nečelí žádným omezením.

Británie hlásí ze všech evropských zemí nejvyšší absolutní počet nakažených i úmrtí spojovaných s nemocí covid-19. Úřady evidují přes 44 500 úmrtí v řadách lidí pozitivně testovaných na koronavirus, v posledních týdnech jsou ale denní bilance obětí i případů nákazy relativně nízké.

Karanténní opatření se v zemi začala uvolňovat později než jinde v Evropě, přičemž jednotlivé části Spojeného království stejně jako při jejich zavádění postupují odlišně. V Anglii se například minulý víkend mohly znovu otevřít hospody, Wales ale zřejmě obnovení provozu v pohostinství povolí až od příštího týdne. Skotsko nyní zavedlo povinné nošení roušek v obchodech, zatímco Anglie to zatím vyžaduje pouze v prostředcích hromadné dopravy.

Cestovní opatření pro Čechy uvolní i Norsko 

Norsko od středy 15. července uvolní cestovní omezení pro více než dvacítku evropských zemí včetně České republiky a Slovenska, jejichž obyvatelé po příjezdu do této skandinávské země již nebudou muset nastoupit do karantény. V pátek to oznámila norská vláda.

Uvolnění se bude týkat i některých oblastí Švédska, které kvůli volnému přístupu k pandemii nemoci covid-19 bylo výrazněji zasaženo než sousední Norsko a Finsko. Norská vláda se rozhodla upravit podmínky pro cesty ze zemí Evropské unie, schengenského prostoru bez kontroly vnitřních hranic a z Evropského hospodářského prostoru (EHP).

Podmínkou pro vstup do Norska bez povinné desetidenní karantény je méně než dvacet potvrzených případů nákazy koronavirem na 100 tisíc obyvatel za poslední dva týdny a zároveň v týdenním průměru méně než pět procent pozitivních testů během dvoutýdenního období, uvedl v prohlášení norský institut veřejného zdraví FHI. 

Vláda pak v prohlášení informovala o tom, že výjimka vstupu bez karantény nadále platí pro cesty z Finska, Islandu a Dánska včetně Grónska a Faerských ostrovů a také ze švédskojazyčného autonomního finského souostroví Alandy.

Nově mohou cestovat do Norska i lidé ze tří jihošvédských krajů, a to ze Skaane, Blekinge a Kronoberg. Z neseverských zemí EU, schengenu či EHP karanténa nadále platí pro cestující z Bulharska, Chorvatska, Maďarska, Lucemburska, Portugalska a Rumunska.

Řecko naopak zpřísňuje 

Cestovní opatření ale naopak zpřísňuje Řecko. Tamní vláda zavádí od úterý 14. července šesti hodin povinnost předložit negativní test na koronavirus na pozemní hranici. Opatření přitom platí pro všechny bez rozdílu.

„Kdo test nebude mít, toho obrátí. Letadel a lodí se opatření netýká. Otevřený zůstává jen jeden pozemní přechod na celé severní řecké hranici, a to Promachonas, uvedl spolupracovník České televize na Balkáně Thomas Kulidakis.