Nedaleko Teheránu zaburácela silná exploze. Možná v tajném podzemním komplexu

Výbuch otřásl oblastí u íránské metropole v pátek ráno a zřejmě se odehrál v nedaleké horské oblasti. Tam se podle mínění analytiků nachází podzemní tunelový systém a vyrábějí rakety. Napsala to agentura AP s odvoláním na sobotní snímky pořízené satelity Evropské kosmické agentury (ESA) Sentinel-2.

Satelitní snímek ESA ukazující horskou oblast nedaleko Teheránu po výbuchu
Zdroj: ČTK/AP

Výbuch podle AP vymrštil k nebi obrovskou ohnivou kouli. Co však při tomto incidentu explodovalo a z jaké příčiny, není jasné. Neobvyklá reakce íránské vlády po této události nicméně potvrzuje citlivost oblasti, v jejíž blízkosti podle mezinárodních inspektorů islámská republika před dvěma desetiletími testovala silné výbušniny pro aktivování jaderných zbraní.

Stovky metrů spálené země

Státní televize odvysílala omezené záběry údajně z místa exploze. Vidět na nich byly velké zčernalé plynové zásobníky, ale nic jiného v jejich okolí. Mluvčí ministerstva obrany bez upřesnění řekl, že výbuch způsobil unikající plyn a že nikdo nepřišel o život. Místo přitom označil za veřejně přístupné, což vyvolalo otázku, proč jsou tam vojáci, a ne civilní hasiči. Televize ve svém zpravodajství tuto věc nevysvětlila.

Na satelitních snímcích oblasti vzdálené asi 20 kilometrů východně od centra Teheránu jsou podle AP stovky metrů spálené země, což nebylo patrné na záběrech pořízených o několik týdnů dříve. Budova blízko spáleného místa se podobá stavbě zachycené kamerou státní televize.