Jih Mexika zasáhlo silné zemětřesení, několik lidí zemřelo

Nejméně pět lidí zemřelo při zemětřesení o síle 7,7 stupně, jež zasáhlo jižní část Mexika. Epicentrum otřesů se nacházelo v hornatém státu Oaxaca ležícím na pobřeží Tichého oceánu. Ze zasažené oblasti jsou zároveň hlášeny jen menší škody například na domech. Pro tichomořské pobřeží Mexika, Střední a Jižní Ameriky platí varování před tsunami. 

Část Mexika zasáhlo zemětřesení
Zdroj: Reuters Autor: Carlos Jasso

Epicentrum se nacházelo nedaleko přímořského letoviska Huatulco. Ve městě Oaxaca de Juárez, metropoli zasaženého státu, byly přerušeny dodávky elektřiny. Jinde si zase lidé podle agentury Reuters stěžovali, že nešlo chodit po ulicích, protože jejich povrch se zohýbal.

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador ve vyjádření uvedl, že zemětřesení provázelo až 140 následných otřesů. Chvění země přitom pocítili i obyvatelé Guatemaly, Hondurasu, Salvadoru či jižní a centrální části Mexika.

V hlavním městě Mexiku, vzdáleném asi 750 kilometrů od epicentra, se podle agentury Reuters třásly domy a tisíce lidí vybíhaly z domů do ulic; podle místních orgánů bylo asi 30 budov lehce poškozeno. Úřad civilní ochrany vyzval obyvatele pobřežních oblastí, aby se od oceánu vzdálili, protože hladina moře se oproti normální úrovni může zvýšit.

Mexická ropná společnost Pemex odstavila rafinerii u města Salina Cruz, která je největší v zemi. Po zemětřesení v ní vypukl malý požár, který se ale brzy podařilo uhasit.

K zemětřesením náchylný Pacifický lem 

Mexiko je jednou ze zemí, které jsou velmi náchylné k zemětřesením. Celé západní pobřeží obou Amerik se nachází na takzvaném Ohnivém kruhu, zvaném též Pacifický lem, který je pověstný bohatou seismickou a vulkanickou činností.

Metropole Mexiko navíc leží na místě bývalého údolního jezera, kde tlaky na pohyb půdy působí silněji. Při zemětřesení v roce 1985 tam v důsledku zemětřesení přišlo o život více než 10 tisíc lidí.

V roce 2017 Mexiko zasáhla dvě silná zemětřesení během dvou týdnů, při nichž zemřely stovky lidí, zřítilo se mnoho budov a poničena byla infrastruktura.