Expedici Tatra kolem světa dočasně zadržela íránská policie, kvůli natáčení z dronu

Členy expedice Tatra kolem světa 2 zadržela kvůli použití dronu íránská policie, po nějaké době je ale opět propustila. Propuštění cestovatelů potvrdil ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). O zadržení členů expedice s odkazem na vedoucího výpravy Marka Havlíčka informoval server iRozhlas.cz. Tým podle Havlíčka pořizoval záběry na místě, kde to íránské předpisy zakazují.

Tatra kolem světa 2 – odjezd z Prahy
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

„Probudili jsme se u Araratu na íránské hranici. Udělali jsme krátký záběr z dronu a nevěděli jsme, že jsme blízko nějaké přehrady, kde se v těchto oblastech nesmí létat,“ řekl Radiožurnálu Havlíček. Policisté výpravu vzali zhruba na 25 kilometrů vzdálenou policejní stanici, dodal.

Situaci po zadržení podle Havlíčka ztížila domluva s policisty. Za problém při komunikaci označil to, že policisté neuměli rusky, anglicky ani německy. Pomocí různých překladačů se jim Češi snažili vysvětlit, proč tam natáčeli, že jenom projížděli a že v tom rozhodně nebyla žádná špionáž, uvedl Havlíček.

Petříček ještě před propuštěním členů expedice potvrdil, že ministerstvo zahraničí má o zadržení Čechů informace. „Dva z členů expedice již byli v kontaktu s naším zastupitelským úřadem v Teheránu. Důvodem pro zadržení bylo nepovolené použití dronu. Už v minulosti s tím v Íránu měli turisté z jiných států problémy. Případ určitě budeme řešit s íránskými úřady,“ uvedl.

Později potvrdil do té doby neověřenou informaci, že íránští policisté členy expedice propustili na svobodu.

Cestovatelé navazují na expedici z konce 80. let

Výprava navazuje na expedici Tatra kolem světa, která vyrazila na cestu v roce 1987 a k jejímž hlavním úkolům patřila propagace kopřivnické automobilky ve světě. Z cesty měly mimo jiné vzniknout dva celovečerní filmy a televizní seriál. Do Prahy se ale výprava vrátila až v květnu 1990 po pádu komunistického režimu, kdy zájem lidí opadl.

Nynější expedice vyrazila z Prahy 22. února, koncem března kvůli koronavirovým opatřením uvízla v Turecku. Jedním z hlavních cílů má opět být šíření dobrého jména Česka ve světě. Při únorovém odjezdu z Prahy plánovali cestovatelé za tři roky ujet asi 270 tisíc kilometrů přes 69 zemí pěti kontinentů.