Policie použila proti demonstrantům v Hongkongu slzný plyn. USA hrozí Číně sankcemi

Policie v Hongkongu použila slzný plyn k rozehnání demonstrace proti zákonu o národní bezpečnosti navrhovanému Pekingem. Protest úřady označily za nezákonný. V centru města se sešly stovky až tisíce lidí, kteří provolávali hesla prodemokratického hnutí. Podle agentury AFP byl minimálně jeden účastník protestu zadržen. Čínský ministr zahraničí Wang I zákon hájí a řekl, že k zajištění bezpečnosti v Hongkongu je právní reforma nezbytná. Poradce amerického prezidenta Robert O'Brien pohrozil pro případ přijetí zákona sankcemi.

Video Události
video

Události: V Hongkongu to znovu vře, Čína ale od zákonu o bezpečnosti neustoupí

Zákon o národní bezpečnosti byl představen na zasedání čínského parlamentu a má zabránit „podvratné činnosti a separatistickým aktivitám“. Prodemokratičtí aktivisté se obávají, že norma navrhovaná Pekingem by mohla omezit v Hongkongu svobodu.

„Odhaduji, že protestujících budou tisíce, protože demonstrace je rozvleklá po celém centru. Má trochu jiný průběh než obvykle, protože kvůli pandemii koronaviru v Hongkongu platí zákaz shromažďování více než osmi osob,“ řekla zpravodajka ČT v Asii Barbora Šámalová. 

Účastníci protestu provolávali hesla prodemokratického hnutí. Menší skupina se sešla před budovou čínského zastupitelského úřadu a skandovala „zákon o národní bezpečnosti ničí dva systémy“. Lidé tím naráželi na princip jedna země, dva systémy, který měl zaručovat městu autonomii poté, co ho v roce 1997 Peking převzal do správy od Velké Británie.

Policie zasahuje proti demonstrantům v Hongkongu
Zdroj: AP
Autor: Vincent Yu

Policie demonstrantům vzkázala, že demonstrace je nepovolená, a vyzvala je, aby se rozešli. Následně použila slzný plyn. Policisté zatkli známého aktivistu Tam Tak-chia, který pak sdělil, že si s ním policisté promluvili a zakázali mu účast na akcích s více než osmi účastníky.

Dohled nad Hongkongem

Nový zákon by měl podle návrhu umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Dále uvádí, že by měla být zachována „svrchovaná soudní pravomoc“ centrální čínské vlády a „vysoká autonomie“ Hongkongu.

„Pekingu došla trpělivost s Hongkongem, pochopil, že hongkongská vláda a parlament by pravděpodobně v blízké budoucnosti nestihly zákon prosadit, protože v září budou v oblasti volby, a i když Hongkong nemá plnou demokracii a lidé si nemohou svobodně vybírat svůj parlament, tak pokud by se demokratickému táboru podařilo zajistit dostatečný počet mandátů, dařilo by se jim tu legislativu blokovat,“ uvedla Šámalová. 

Lidé v Hongkongu zákon kritizují proto, že podle nich umožní kriminalizovat vůdce demokratické opozice už ve chvíli, kdy by v budoucnu chtěl svolávat různé demonstrace. Rovněž umožní Číně, aby zřídila vlastní bezpečnostní služby, které budou v Hongkongu působit.

Záměr Číny kritizují i USA a Británie, podle nichž by zákon omezil autonomii provincie a popřel by princip jedna země, dva systémy, který městu zaručuje oproti pevninské Číně určité svobody.

Wang: Zahraniční síly zasahují do hongkongských záležitostí

Šéf čínské diplomacie Wang prohlásil, že je „k zajištění národní bezpečnosti Hongkongu nezbytné zlepšit právní systém a vynucovací mechanismus“. „Stupňují se násilné teroristické aktivity a do hongkongských záležitostí zásadním způsobem a nelegálně zasahují zahraniční síly,“ dodal. Zákon by měl podle něj neodkladně vejít v platnost.

Ministr také řekl, že se norma týká úzkého okruhu činností a neovlivní svobody ani práva Hongkongu a neohrozí nijak zájmy zahraničních firem. Lidé by se podle něj měli přestat obávat a více věřit ve stabilitu Hongkongu.

USA hrozí sankcemi

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost O'Brien dal v televizi NBC najevo, že přijetím kontroverzního zákona by Čína „v podstatě převzala“ Hongkong, který by přišel o autonomii. Pokud k tomu dojde, „budou na Hongkong a Čínu uvaleny sankce“, varoval.

Hongkong by podle něj čínským převzetím také ztratil postavení asijského finančního centra: pokud zmizí právní stát a svobodné podnikání, kapitalismus a demokracie, sotva tu finanční komunita zůstane, dodal.