Při požáru v ruské nemocnici zemřelo pět pacientů s koronavirem

Při požáru v petrohradské nemocnici zemřelo nejméně pět pacientů s koronavirem. Na 150 pacientů a zdravotníků bylo evakuováno. Informovala o tom agentura Interfax s tím, že příčinou neštěstí byl patrně vadný plicní ventilátor ruské výroby.

Požár v petrohradské nemocnici
Zdroj: ČTK/AP Autor: Dmitry Lovetsky

Ministerstvo pro mimořádné situace uvedlo, že požár v ranních hodinách zachvátil budovu městské nemocnice Svatého Jiří na severním předměstí Petrohradu.

„Požár vznikl v šestém patře nemocnice (…), kde se léčí nemocní s koronavirem,“ uvedl nejmenovaný zdroj agentury Interfax s tím, že u všech pěti obětí byla dříve potvrzena nákaza koronavirem.

Příčinou ohně mohla být podle předběžných informací závada na lékařských přístrojích. „Ohnisko požáru v nemocnici se nacházelo na jednotce intenzivní péče. Patrně se vznítil plicní ventilátor,“ dodal zdroj.

Nemocnice v reakci na neštěstí podle agentury TASS sdělila, že do konce vyšetřování příčin požáru přestane používat plicní ventilátory Aventa-M, které vyrábí závod UPZ v Čeljabinsku. Ruská vláda začátkem dubna stejný typ darovala Spojeným státům v rámci pomoci v boji proti koronaviru.

Během dvou dnů už druhý požár 

V sobotu hořelo v nemocnici v Moskvě, kde se rovněž léčili nakažení koronavirem a také tam plameny zachvátily oddělení JIP. Jedna pacientka tehdy zemřela. Ruské úřady po již druhém nemocničním incidentu v posledních dnech uvedly, že bezpečnost plicních ventilátorů prověří.

Nejméně devět mrtvých a devět zraněných si vyžádal pondělní požár v soukromém domově seniorů v ruském Krasnogorsku zhruba 20 kilometrů západně od Moskvy.

V Rusku se v pondělí potvrdila koronavirová infekce u dalších 11 656 lidí, což byl dosud nejvyšší zaznamenaný denní přírůstek. Celkem se od propuknutí pandemie v zemi nakazilo 221 344 osob, což Rusko zařadilo v žebříčku států s nejvíce nakaženými na druhé místo po Spojených státech.