Španělský král zbaví otce apanáže. Bývalý panovník údajně bral úplatky ze Saúdské Arábie

Španělský král Felipe VI. se překvapivě vzdá dědictví, které by mu připadlo po otci Juanu Carlosovi. Bývalému panovníkovi navíc odebere jeho apanáž, která činí podle médií v přepočtu asi pět milionů korun. Španělská monarchie čelí podezření z finančních machinací v daňových rájích. Felipe VI. se snaží její pověst očistit.

Felipe VI. a Juan Carlos

Zdroj: ČTK/EFE Autor: Sergio Barrenechea

Švýcarské orgány nyní vyšetřují společnost, která fungovala v daňovém ráji a jejímž prostřednictvím prý Juan Carlos v roce 2008 získal na 100 milionů dolarů (2,4 miliardy korun) od saúdskoarabského krále Abdalláha, uvedla agentura AP. Podle švýcarského deníku Tribune de Genève se vyšetřovatelé domnívají, že to byly úplatky.

Britský deník The Daily Telegraph uvádí, že byl příjemcem peněz z tohoto fondu i sám Felipe. Současný král ale popřel, že by o existenci fondu věděl.

Oblíbený král, jehož dohnaly aféry

Juan Carlos v červnu 2014 abdikoval po 39 letech na trůnu. Mezi Španěly byl velice oblíbený a byl považovaný za klíčovou postavu přechodu od diktatury k demokracii po smrti generála Franciska Franka v roce 1975. Ke konci vlády jej však dostihla řada skandálů.

Jeho syn Felipe VI. se ihned po usednutí na trůn snažil od otce distancovat, aby obnovil lesk monarchie. Ač se o něm tehdy psalo jako o nejpřipravenějším následníkovi trůnu v historii země, v některých záležitostech podle kritiků neobstál. Navíc podle mnohých Španělů monarchii vzdálil lidem svým chladným vystupováním, odlišným od neokázalého stylu svého otce.