Slováci vybírají poslance, dominance Smeru asi skončí

Na Slovensku začaly volby, ve kterých Slováci rozhodují o novém složení parlamentu. Sázkové kanceláře a poslední předvolební průzkum favorizovaly na volební vítězství opoziční hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). To by znamenalo, že poprvé od roku 2006 volby do sněmovny nevyhraje nyní nejsilnější vládní strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) expremiéra Roberta Fica.

„Účast je vyšší, než je na Slovensku zvykem,“ popisuje situaci ze Slovenska reportér ČT Michal Kubal. Na některých místech se podle něj dokonce tvoří v hlasovacích místnostech fronty. Voliči, kterých je na Slovensku asi 4,4 milionu, můžou vybírat z více než dvou desítek stran, hnutí a koalic. 

Šanci získat křesla ve 150členné sněmovně má sedm až devět uskupení. Mezi nimi je také krajně pravicová strana Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, která se v průzkumech umisťovala na třetí příčce s preferencemi kolem deseti procent.

Zatímco popularita Smeru-SD dlouhodobě klesá, obliba OĽaNO v posledních týdnech výrazně stoupala. OĽaNO postupně snižovalo náskok Smeru-SD a v posledním průzkumu volebních preferencí se hnutí stalo nejsilnějším uskupením.

Vítěz nemusí sestavovat vládu

Vítězství v parlamentních volbách ale podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové nemusí znamenat premiérské křeslo. „Velmi to závisí na jeho koaličním potenciálu,“ odpověděla Čaputová na novinářský dotaz, zda počítá s tím, že vítěze voleb pověří sestavením vlády. Právě ona podle slovenské ústavy po volbách jmenuje nového premiéra a na jeho návrh pak i členy kabinetu.

Dosavadní slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) zdůraznil, že voliči by se v těchto parlamentních volbách měli rozhodovat podle výsledků a činů, a ne podle volebních kampaní. „Lidé by se neměli rozhodovat jen podle dvou týdnů volební kampaně, ale podle toho, jak se jim žije, jak jsou spokojeni,“ řekl novinářům poté, co sám hlasoval ve městě Banská Bystrica, metropoli středního Slovenska.

Hlasovací místnosti se zavřou o hodinu později

Volby na Slovensku skončí podle tamní centrální volební komise o hodinu později, než se původně plánovalo, tedy až v jedenáct hodin. Důvodem je prodloužení hlasování ve dvou volebních místnostech.

„V průběhu voleb došlo ke dvěma tragickým událostem, kdy zemřeli dva lidé. Hned ráno při přípravě volební místnosti zemřela členka komise ve Veĺkém Krtíši a později zemřel také jeden z voličů v Banské Bystrici, “ vysvětluje zpravodaj ČT na Slovensku Petr Obrovský. „Právě v těchto místnostech se tedy bude volit až do 23 hodiny,“ dodává.

Posunutí oficiálního závěru voleb se vztahuje také na konec moratoria. To znamená, že ohlášené odhady výsledků hlasování budou moci televize zveřejnit nejdříve hodinu před půlnocí. Také statistický úřad začne zveřejňovat dílčí výsledky hlasování patrně až po tomto termínu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti".
před 1 hhodinou

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 3 hhodinami

SledujteTisíce lidí se ve Vatikánu naposledy loučí s papežem

Veřejnost se od pátečního brzkého rána může v bazilice svatého Petra naposledy rozloučit se zesnulým papežem Františkem. V několik stovek metrů dlouhé frontě před nejvýznamnějším katolickým chrámem stále stojí tisíce lidí, na vstup se čeká kolem dvou hodin. S papežem se od středečního vystavení do pátečního poledne podle Vatikánu rozloučilo 150 tisíc lidí.
08:56Aktualizovánopřed 4 hhodinami

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 5 hhodinami

Při vzpomínce na oběti šoa promluvila v Jeruzalémě i rodačka z Děčína

Miliony Izraelců sledovaly v přímém přenosu připomínku dne obětí šoa. V publiku vedle sebe usedli političtí rivalové, vojenské špičky i šéfové zpravodajských služeb. Na 80. výročí ukončení války se jedním z řečníků na tradiční pietě z památníku Jad Vašem v Jeruzalémě stala i česká rodačka Eva Erbenová. Narodila se v Děčíně, jako jediná z rodiny přežila holocaust a po únorovém převratu odešla z Československa do Izraele. Je jí 94 let.
před 8 hhodinami

Sovětské názvy ulic či zabírání bytů. Jak se Rusové chovají na okupovaných územích

Plnohodnotná ruská invaze na Ukrajinu trvá již přes tři roky a Rusové mezitím pokračují v osídlování okupovaných území. Server BBC informoval o tom, jak okupanti zabavují ukrajinské byty v Mariupolu, přičemž zároveň vystavují domy nové. Podle stejného schématu postupují Rusové také v Berďansku, který chtějí podle plánu přestavět. Odstranit při tom mají například i školu či ulici. Některé názvy berďanských ulic už navíc nesou sovětské názvy.
před 8 hhodinami

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
před 9 hhodinami

Americký soud zablokoval část Trumpova výnosu o pořádání voleb

Americký soud zablokoval část exekutivního výnosu prezidenta Donalda Trumpa z konce března, který měl zavést nová pravidla pro pořádání federálních voleb včetně požadavku na předkládání úředního dokladu o občanství při registraci voliče. Vedení demokratů a řada občanských sdružení tento výnos kritizovaly s tím, že hrozí, že oprávněným občanům bude odepřeno volební právo. Informovaly o tom tiskové agentury Reuters a AP.
před 9 hhodinami
Načítání...