Harmonické soužití ryb a rostlin. Češi pomáhají stavět v Číně největší akvaponickou farmu světa

V Sia-menu na jihovýchodě Číny začala fungovat největší akvaponická farma na světě. S výstavbou pomáhá česká firma z Nymburka, které se díky tomu otevírají dveře k zakázkám v celé Asii. Smlouvu podepsala vloni na jaře.

Video Události
video

Události: Na budování obří akvaponické farmě v Číně se podílejí i Češi

Zelenina v biokvalitě se dá pěstovat i ve znečištěných oblastech. V Číně po ní kvůli skandálům s jedovatými potravinami roste poptávka. Ve sklenících v Sia-menu využívají takzvanou akvaponii, tedy systém produkce potravin založený na chovu ryb a pěstování rostlin bez půdy.

„Ryby dostanou krmení, zelenina si vezme to nežádoucí, co ve vodě máme, to znamená dusičnany a další složky, minerály, železo, a čistá voda se vrací zpátky k rybám,“ vysvětluje generální ředitel Farmy pro všechny Bohuslav Škoda. Partnera k podnikání našel v době, kdy pátral po lampách do skleníků.

Projekt akvaponické farmy v Sia-menu
Zdroj: ČT24
Čínská vláda do projektu investuje zhruba miliardu korun. „Český tým má kvalitní postupy pro chov ryb a my zase pro pěstování rostlin. Chceme udělat ze Sia-menu základnu této technologie a rozšířit ji po celé zemi,“ prohlásil majitel firmy Xiamen Top-Succeed Electronics Technology Liang Gemkin.

Rozloha dosud největší akvaponické farmy na světě má čítat 126 hektarů. Zatím je hotová zhruba třetina. „Během pěti let máme naplánováno dvacet takovýchto areálů,“ konstatoval Škoda.

Místo kaprů jsou v kádi jeseteři čínští, ale i jejich chovatelům se hodí rady českých rybářů, kteří zase získávají zkušenosti s akvaponií.

„Čeští rybáři bojují s extrémním suchem v České republice. Rybníky nám vysychají a akvaponie představuje určité řešení, jak vynahradit chybějící produkci ryb v Česku,“ míní předseda Rybářského klubu ČR Radek Sekera.

Chov ryb na akvaponické farmě v Číně
Zdroj: ČT24
Čínská vláda chce postavit farmu v každém nově vznikajícím areálu u každého velkého města. Česká firma tak má zaručenou práci na pět až deset let.