Nový název země i principy. Před třiceti lety Polsko přešlo k demokracii

3 minuty
Události: Novela polské ústavy před třiceti lety završila rok demokratických přeměn
Zdroj: ČT24

Poláci si připomínají 30 let od přijetí novely ústavy. Završil se tím rok demokratických přeměn, který v zemi začal už v únoru roku 1989 rozhovory opozice a režimu u kulatého stolu. Z těch pak vzešly i první polosvobodné červnové volby. Z polské ústavy pak Sejm vyškrtl článek o vedoucí úloze komunistické strany, změnil oficiální název země a upravil státní symboly.

Na hlavu bílé orlice na polském státním znaku se vrátila zlatá koruna, kterou jí komunisté sňali. Z křídel zmizela pěticípá hvězda. Symbol tradice nezávislého Polska mohl zpátky na úřady. Změnil se i oficiální název země. Z Polské lidové republiky se stala znovu jen Polská republika. To vše díky novelizaci ústavy, kterou parlament schválil 29. prosince 1989.

Z prvního článku poslanci vyškrtli vedoucí úlohu Polské sjednocené dělnické strany a zmínku o spojenectví se Sovětským svazem. Dopsali zásady demokratického právního státu, sociální spravedlnosti nebo ochrany vlastnictví. „Také se tam říká, že moc patří národu, ne žádné části národa, ne vedoucí třídě, ne lidu, ale národu. To znamená všem občanům,“ říká ústavní právník Ryszard Piotrowski.

„Znamenalo to pro mě, že moje generace dokázala napravit ztráty předchozí generace. Bylo to pro mě zadostiučinění,“ uvedl exprezident Lech Walesa.

Novela završila rok demokratických přeměn. Začal únorovými rozhovory u kulatého stolu, ze kterých vzešla dohoda na polosvobodných volbách. Komunisté opozici dovolili kandidovat v jedné třetině poslaneckých okrsků a všech senátorských. Solidarita 4. června zvítězila všude, kde mohla.

„Týkalo se to i lidí z komunistické strany. I oni se domnívali, že je třeba se obrodit. Že je třeba začít směřovat do jiného systému, než platil do té doby,“ říká historik Andrzej Friszke. Od léta 1989 mělo Polsko i první nekomunistickou vládu, v čele s Tadeuszem Mazowieckim. To vše v době, kdy lidé v ostatních zemích sovětského bloku o změnách teprve snili.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Všichni jsme stejní.“ Němci pohřbili přeživší holocaustu Friedländerovou

Říkalo se o ní, že je hlasem svědomí Německa. Na čtvrtečním pohřbu přeživší holocaustu Margot Friedländerové se v Berlíně sešli i dva spolkoví prezidenti či tři držitelé úřadu kancléře. Žena, která se až na sklonku života rozhodla poskytnout klíčové svědectví o odpuštění i recept pro boj proti nenávisti, si získala pozornost i respekt všech generací. Mimo jiné prohlašovala, že „jsme všichni stejní“ a že neexistuje žádná křesťanská, muslimská nebo židovská krev, ale krev jen jedna – lidská. Skonala v nedožitých 104 letech.
před 38 mminutami

Mexickou influencerku zastřelili během vysílání

Mexickou influencerku Valerii Márquezovou, která propagovala krásu a nákladný životní styl, zastřelil neznámý muž během jejího živého vysílání na TikToku. Případ vyšetřuje policie jako „femicidu“, tedy vraždu ženy kvůli jejímu pohlaví. Influencerka, která mohla podle spekulací mít milostný vztah s vysoce postaveným členem drogového kartelu Jalisco New Generation, při příchodu útočníka nejprve ztlumila zvuk svého přenosu, pak se chytila za břicho a sesunula na stůl. Přivolaná policie následně zjistila, že má několik střelných ran.
před 39 mminutami

Rusko-ukrajinská jednání v Istanbulu mají začít v pátek

Rusko-ukrajinská jednání v Istanbulu mají začít v pátek. Uskutečnit by se měly také třístranné schůzky mezi Turky, Rusy a Američany, jakož i Turky, Američany a Ukrajinci. Není jisté, zda se uskuteční jednání ve čtyřstranném formátu mezi USA, Ruskem, Ukrajinou a Tureckem. Kyjev posílá do Istanbulu na jednání s Rusy delegaci vedenou ministrem obrany Rustemem Umerovem, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Sám se schůzky v Istanbulu nezúčastní poté, co ruský vůdce nevyslyšel jeho apel k přímým jednáním.
06:21Aktualizovánopřed 43 mminutami

Izrael udeřil na Chán Júnis. Tamní nemocnice hlásí desítky mrtvých

Při izraelských vzdušných úderech na město Chán Júnis na jihu Pásma Gazy v noci na čtvrtek zahynulo nejméně 54 Palestinců, napsala agentura AP s odvoláním na místní nemocnici. Agentura AFP s odkazem na úřad civilní obrany odpoledne uvedla, že počet palestinských obětí v celé oblasti od začátku dne stoupl na 103. Úřady jsou zde ovládané teroristickým hnutím Hamás. Údaje není možné ověřit. USA jsou humanitární situací v Gaze znepokojeny.
10:27Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Fico rok po atentátu kritizoval opozici, chce přísněji postihovat nenávist

Slovensko plánuje přísněji postihovat nenávistné projevy a narušování veřejných shromáždění, oznámil premiér Robert Fico v den prvního výročí pokusu o atentát na něj a po výjezdním jednání v Handlové, kde jej tehdy postřelil útočník. Premiér opětovně obvinil opozici a média ze šíření nenávisti a zopakoval, že existuje značné riziko útoku na další veřejné činitele. Opoziční politici ovšem tvrdí, že ke stoupajícímu napětí v zemi svým slovníkem přispívá právě sám premiér.
15:57Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kandidáti na prezidenta Jižní Koreje slibují vyřešení politické krize

V Jižní Koreji začala kampaň před předčasnými prezidentskými volbami, které budou 3. června. Kandidáti dvou hlavních politických stran slibují, že zemi vyvedou z politické krize, kterou před půlrokem odstartovalo neúspěšné vyhlášení stanného práva bývalým prezidentem Jun Sok-jolem. Ten byl následně odvolán a čelí vyšetřování kvůli vzpouře. Podle průzkumů vede kandidát levicové opozice před zástupcem vládnoucích konzervativců.
před 3 hhodinami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 6 hhodinami

Rutte ocenil, že se Berlín ujímá vedení ve zvyšování výdajů na obranu

Generální tajemník NATO Mark Rutte ve čtvrtek v závěru neformálního zasedání ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance v turecké Antalyi ocenil, že se Německo ujímá vedení ve zvyšování výdajů na obranu. Jednání se účastnil i český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).
14:25Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...