Si Ťin-pching ocenil loajální Macao a jmenoval novou vládu centra hazardu

Čínský prezident Si Ťin-pching uvedl do úřadu novou vládu v Macau a oslavil dvacáté výročí přechodu této bývalé portugalské kolonie pod jurisdikci Pekingu. Prohlásil, že nikdy nedovolí zahraniční vměšování do fungování autonomních regionů, jímž je kromě Macaa také Hongkong. Tam se už půl roku konají demonstrace za demokratičtější správu.

Čínský prezident Si na ceremoniálu ocenil loajalitu Macaa vůči Pekingu. Zatímco v Macau se protestní akce konají jen výjimečně, v sousedním Hongkongu tisíce lidí od června demonstrují každý týden za demokratické reformy.

„Musím zdůraznit, že od návratu Hongkongu a Macaa do vlasti je přístup k těmto dvěma zvláštním administrativním oblastem zcela vnitřní záležitostí Číny,“ řekl Si.

Reagoval tak na to, že demonstrantům v Hongkongu vyjadřují podporu někteří západní politici. V listopadu přijal americký kongres zákon na podporu lidských práv ve městě, což čínská vláda odsoudila jako vměšování.

Princip „jedna země, dva systémy“ v Macau funguje, tvrdí Si

Pekingem kontrolovaná komise vybrala do čela vlády Macaa dvaašedesátiletého podnikatele Ho Iat-senga. Ten v inaugurační řeči vyzdvihl význam uspořádání „jedna země, dva systémy“, který platí v obou poloautonomních oblastech.

Princip má zaručovat zvláštním správním oblastem Číny demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici v Hongkongu ale uvádějí, že Peking svobody občanů postupně omezuje.

Si ocenil hladké fungování principu „jedna země, dva systémy“ v Macau, které je podle něj důsledkem vlastenectví jeho obyvatel. Čínská vláda podporuje stěhování do města, díky čemuž tvoří asi polovinu lidé narození v jiných částech země. Štědře také dotuje pročínské mládežnické organizace a studijní pobyty v čínských městech, píše Reuters.

Oslavy připojení a jmenování nové vlády provázela přísná bezpečnostní opatření. Do města nesměli mimo jiné mnozí novináři, aktivisté a například ani šéf americké obchodní komory v Hongkongu, píše Reuters.

Centrum hazardu

Ho i Si hovořili také o plánech na diverzifikaci ekonomiky Macaa. Ho slíbil také zlepšení infrastruktury, dopravy a hospodářství. Podle agentury AP tak reagoval na výzvy, aby se místní ekonomika odpoutala od závislosti na hazardních hrách.

Hazardní hry jsou zdrojem asi osmdesáti procent příjmů lokální vlády. Zajišťují také jeden z nejvyšších hrubých domácích produktů na hlavu na světě. V oblasti žije zhruba 620 tisíc obyvatel.

Čínská komise pro regulaci bankovnictví a pojišťovnictví oznámila opatření k dalšímu posílení finanční spolupráce mezi Macaem a pevninskou Čínou, napsala agentura Reuters. Tato opatření mají mimo jiné podpořit banky v Macau při zřizování poboček v pevninské Číně. Podpora je nabízena také čínským pojišťovacím fondům při investicích v Macau.