Za dva roky starý útok v petrohradském metru padly mnohaleté tresty i doživotí

Vojenský soud v Petrohradu vynesl tresty za útok v tamním metru z dubna 2017. Jedenácti lidem, které shledal vinnými z organizace atentátu, udělil tresty sahající od 19 let vězení až po doživotí. Při útoku ve druhém největším ruském městě zahynulo kromě útočníka 15 lidí a sedm desítek lidí utrpělo zranění. O rozsudku informovala státní agentura TASS. Odsouzení trvají na své nevině a tvrdí, že skuteční organizátoři stále unikají. 

Následky útoku v petrohradském metru (duben 2017)
Zdroj: ČTK/imago stock&people/Xinhua

Abrora Azimova trestní senát odsoudil na doživotí za financování útoku. Jeho bratr Akram Azimov si má odpykat 28 let. Soudce Andrej Mrozov dále oznámil, že Muchamadjusup Ermatov dostal 28 let, Ibragim Ermatov 27 let a Sodik Ortikov 22 let.

Dvacet let za mřížemi si má odpykat Šochista Karimovová, jakož i Machamadjusuf Mirzaalimov, Dilmurad Muidinov a Azamžon Machmudov. O rok kratší trest dostali Sejfull Chakimov a Bachram Ergašev.

Cílem teroru podle soudu bylo ovlivnit ruskou politiku v Sýrii, kde Rusko od září 2015 vojensky podporuje svého spojence v Damašku Bašára Asada.

Odsouzení tvrdí, že jsou obětními beránky

Ani jeden z odsouzených, pocházejících podle médií ze středoasijských postsovětských republik Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Uzbekistánu, se k vině nepřiznal.

Tvrdili, že byli vybráni jako obětní beránci, zatímco pravé organizátory útoku se ruským policistům nepodařilo odhalit. Tři z nich si podle listu Kommersant stěžovali, že je podrobili mučení v „tajném vězení FSB“, tedy ruské tajné služby.

Vyšetřovatelé: Druhý útok byl zmařen 

Sebevražedný útok podle vyšetřovatelů spáchal 3. dubna 2017 dvaadvacetiletý Akbaržon Džalilov původem z Kyrgyzstánu, který do metra přinesl dvě výbušná zařízení. Jedno bylo včas zneškodněno ve stanici, druhé pachatel odpálil během jízdy ve vagonu.

Obžalovaní byli podle vyšetřovatelů členy zločinecké organizace a plánovali, že na některém veřejném místě v Petrohradě spáchají ještě jeden teroristický útok. Byli však včas zatčeni.

Tři týdny po události se k atentátu v metru přihlásila málo známá skupina Prapor imáma Šamila, která uvedla, že jednala na rozkaz vůdce teroristického hnutí al-Káida Ajmána Zavahrího.