České počítačové hry ovládly festival v Charleroi. „Můžeme se od vás učit,“ chválí belgický organizátor

2 minuty
Události ČT: Čeští herní vývojáři hlavními hosty festivalu v Charleroi
Zdroj: ČT24

Elitním českým tvůrcům počítačových her patří nejvýznamnější belgický herní festival Meet&Build. Šest českých studií na něm předvádí svá díla sahající od artové produkce přes edukativní hry až po virtuální realitu. Podle organizátorů je český herní průmysl vzhledem k velikosti země nebývale úspěšný. Herní firmy se většinou shodují, že trh v západní Evropě či Spojených státech je pro jejich produkci klíčový.

„Jsme zhruba stejně velké země a my se od vás můžeme učit, co se povedlo vašemu hernímu průmyslu,“ řekl před začátkem festivalu v Charleroi nedaleko belgické metropole jeho ředitel Julien Annart.

V Česku je téměř stovka herních firem, jejichž obrat každoročně stoupá a loni dosáhl tří miliard korun. Díla některých tvůrců mají světový ohlas a organizátoři proto pozvali ve spolupráci s Českým centrem Brusel jejich tvůrce do Charleroi.

Stovky návštěvníků akce si mohou vyzkoušet například procházku vizuálně vytříbeným světem Chuchla od studia Amanita Design, rytmickou práci se světelným mečem ve virtuální realitě Beat Saber od tvůrců z Beat Games či se seznámit s realitou protektorátního Československa ve hře Attentat 1942, která vznikla na Univerzitě Karlově.

„Jedním z našich hlavních trhů je Německo, což může souviset s našimi kapacitami dělat marketing v zahraničí, ale i s tím, že to téma se velmi úzce týká německého prostředí,“ přiblížil podrobnosti zahraničního prodeje hry popisující okolnosti atentátu na nacistického prominenta Reinharda Heydricha Lukáš Kolek z UK.

Beat Saber je světová špička, Chuchel musel v USA změnit barvu

Také další vývojáři vidí v zahraničních festivalech příležitost prezentovat svá díla publiku ve světě, které je pro prodej jejich her zcela zásadní. Například studio Beat Games v Evropě prodává zejména německým, francouzským a britským hráčům, ještě významnější však je pro něj trh ve Spojených státech.

Český prodej dosahuje v porovnání s celosvětovým podle šéfky marketingu Michaely Dvořák několika málo procent. Dohromady si již hru koupilo přes milion lidí, což ji řadí k absolutní světové špičce.

Většina českých tvůrců vyrábí hry univerzálně použitelné po celém světě, například Attentat však museli podle Kolka vývojáři mírně přizpůsobit pro evropské publikum a zcela jinou verzi udělat pro americký trh, kde je znalost evropského kontextu války menší.

Ošemetnou situaci řešili v USA taky tvůrci kulaté postavičky Chuchla, který měl nejprve černou barvu, ale kvůli rasovým stereotypům jej předělali na oranžovou.

Europoslankyně: Kreativní průmysl dělá půl bilionu eur unijního HDP

Cesta do Belgie byla pro zástupce českých firem i šancí probrat s unijními politiky současnou podporu herního průmyslu od evropských institucí. „Konečně se to téma dostává do povědomí politiků, kteří si začínají uvědomovat, že je to zajímavý prostor, který je třeba podpořit,“ konstatovala Michaela Dvořák.

EU v současnosti umožňuje herním firmám získat finanční podporu v rámci programu určeného pro kreativní průmysl, do něhož patří i další tvůrčí odvětví. Některé společnosti však kvůli charakteru svých produktů či své velikosti mají problém kritéria pro získání podpory splnit. Další hovoří o obtížích spojených s autorským právem.

„Pro pokračující rozvoj tohoto odvětví je klíčové, abychom v Evropě vytvořili přívětivé podnikatelské prostředí bez zbytečné administrativní zátěže a překážek, které tomu brání,“ konstatovala europoslankyně Martina Dlabajová (za ANO), která byla v minulém volebním období místopředsedkyní parlamentní skupiny pro kreativní průmysl a s českými vývojáři jednala v Bruselu.

Kreativní odvětví, do něhož se řadí tvorba her, podle ní přispívají více než 550 miliardami eur k unijnímu hrubému domácímu produktu a vytvářejí více než osm milionů pracovních míst. „Jsem přesvědčena, že jejich význam do budoucna ještě vzroste,“ dodala Dlabajová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusové reagují na pobídky k míru zesílením útoků na ukrajinské civilisty

Americká administrativa usiluje o konec rusko-ukrajinské války a od druhé poloviny února jedná za tímto účelem s oběma stranami. Zatímco výsledek rozhovorů je stále nejasný, od jejich zahájení výrazně přibylo ukrajinských civilních obětí ruských útoků. Vyplývá to z pravidelné zprávy Lidskoprávní monitorovací mise OSN na Ukrajině.
před 43 mminutami

WHO se shodla na společném „manuálu“ proti pandemiím

Členové Světové zdravotnické organizace (WHO) ve středu v noci schválili přelomovou dohodu o společném postupu při řešení pandemií, informovala agentura AFP. Dohoda, k jejímuž uzavření dala podnět nákaza covidu-19, se rodila přes tři roky. Má přispět k záchraně životů prostřednictvím rychlejší a koordinovanější reakce na pandemie, než tomu bylo při šíření koronaviru. Aby smlouva vstoupila v platnost, musí ji v květnu schválit členské státy WHO.
před 49 mminutami

KLDR dodala Rusku rakety i miliony kusů munice, vyplývá z analýzy

Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.
před 8 hhodinami

Sabotáž či omyl. Švédové nasazují na průzkum poškozených kabelů zvláštní loď

Úřady ve Švédsku prozatím nenašly důkazy, zda čínská nákladní loď Yi Peng 3 poškodila loni v Baltském moři dvojici datových kabelů úmyslně. Vyšetřování ale omezovaly čínské úřady, pod něž plavidlo spadá. Stockholm hodlá případ z listopadu zkoumat dál. Nově by mu mělo s průzkumem místa činu na mořském dně pomáhat speciální plavidlo, obvykle určené na zachraňování ponorek v nouzi.
před 8 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 10 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 10 hhodinami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 10 hhodinami
Načítání...