Média spekulují o whistleblowerovi, který „zavařil“ Trumpovi. Skloňují jméno analytika CIA Erica Ciaramelly

V amerických médiích kolují nepotvrzené informace o identitě pracovníka tajných služeb, který jako první upozornil na požadavek prezidenta Donalda Trumpa, aby mu ukrajinské vedení dodalo kompromitující informace na jeho politického soka Joea Bidena. Podle serveru RealClearPolitics má jít o třiatřicetiletého analytika Ústřední zpravodajské služby (CIA) Erica Ciaramellu, odborníka na Ukrajinu. Oficiálně tato informace potvrzena nebyla.

Video Události
video

Události ČT: Čtyři úředníci z Bílého domu odmítli vypovídat

O Ciaramellově úloze v takzvané ukrajinské kauze spekulují hlavně pravicová média nakloněná Trumpovi a republikánům, která upozorňují na údajnou Ciaramellovu spřízněnost s opozičními demokraty.

CIA, kde pracoval pod vedením tehdejšího šéfa Johna Brennana, opustil Ciaramella roce 2015, aby začal pracovat pro vládní tým Baracka Obamy. Tehdejšího viceprezidenta Joea Bidena, pravděpodobného Trumpova soupeře v příštích prezidentských volbách, údajně Ciaramella několikrát doprovázel při cestách na Ukrajinu. Spolupracoval také s Obamovou bezpečnostní poradkyní Susan Riceovou.

Půl roku po Trumpově inauguraci Ciaramella v létě 2017 Bílý dům opustil a vrátil se do centrály CIA. Důvodem bylo údajně podezření, že vynáší novinářům informace z prezidentské kanceláře.

Široká veřejnost se s jeho jménem seznámila minulý týden díky tweetu republikánského senátora Randa Paula, který si přičetlo 2,4 milionu lidí. V největších liberálních novinách The New York Times nebo The Washington Post ani ve zprávách hlavních televizí se Ciaramellovo jméno dosud neobjevilo.

Nedůvěryhodná osoba, reaguje na zprávy Trump

Osobu údajného whistleblowera, tedy anonymního stěžovatele, zato komentoval sám Trump, který v neděli Ciaramellu označil za radikála. „Objevují se zprávy o jistém muži, tvrdí se, že je oním whistleblowerem. Pokud je to pravda, je nedůvěryhodný, protože je to člověk Brennana, Riceové a Obamy,“ řekl prezident novinářům.

Anonymní oznamovatel, jímž má být Ciaramella, rozpoutal skandál kolem ukrajinské kauzy upozorněním na Trumpův telefonát s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským z konce července.

Šéf Bílého domu v něm na Zelenského naléhal, aby prošetřil údajné Bidenovy prohřešky z roku 2016. Podle Trumpa tehdejší viceprezident ultimativně žádal vyhazov ukrajinského generálního prokurátora, jehož lidé vyšetřovali podezření z korupce, do níž měl být zapleten Bidenův syn Hunter.

Demokraté prezidenta obviňují, že si nátlakem na Kyjev chtěl opatřit argumenty do volebního boje, v němž mu bude příští rok soupeřem nejspíš právě Biden starší. Opozice v Kongresu zahájila proces ústavní žaloby prezidenta, takzvaného impeachmentu.

Informátor z ukrajinské kauzy odpoví na otázky republikánů

Trump vyšetřování považuje za hon na čarodějnice a stejně jako jeho republikáni žádá, aby bylo jméno dotyčného člověka odtajněno.

Právní zástupce dotyčného whistleblowera uvedl, že jeho klient je připraven písemně odpovědět na otázky republikánů. „Písemně, pod přísahou a trestem v případě křivopřísežnictví,“ uvedl na Twitteru právní zástupce Mark Zaid.

Dodal, že bez odpovědi zůstanou pouze otázky, které se budou týkat odkrytí identity jeho klienta. Whistleblower navíc odpoví republikánům přímo, otázky nebudou muset projít přes demokratického šéfa výboru pro kontrolu tajných služeb Adama Schiffa. 

Vyšetřování Trumpa ve sněmovních výborech začalo 24. září a minulý týden ve čtvrtek sněmovní demokraté schválili rezoluci, která jako další krok k možnému impeachmentu upřesňuje procedurální postup při pořádání veřejných slyšení a při rozesílání obsílek. Stanovuje také práva, která budou mít během vyšetřování Trumpovi právníci.