Ženatí muži by se také mohli stát kněžími, navrhují biskupové z Amazonie. Posoudí to papež

Katoličtí biskupové z oblasti Amazonie navrhli, že by na kněze v odlehlých oblastech mohli být vysvěceni i ženatí muži. S návrhem biskupové přišli na závěr třítýdenního církevního shromáždění, takzvané synody ve Vatikánu. Jak poznamenala agentura Reuters, schválení návrhu by znamenalo přelomovou změnu v pravidlech týkajících se kněžského celibátu.

Papež František
Zdroj: Reuters Autor: Tony Gentile

Návrhem se nyní bude zabývat papež František. Ten již na začátku letošního roku vyloučil, že by se chystal změnit pravidla týkající se kněžského celibátu. Připustil ovšem, že bude uvažovat právě o možnosti povolit svěcení starších ženatých mužů v odlehlých oblastech s nedostatkem duchovních.

Většina z více než 180 biskupů z devíti amazonských zemí rovněž Vatikán vyzvala ke znovu otevření debaty o ženách v roli jáhnů. Jáhen nebo také diákon je v katolické církvi prvním stupněm svátosti kněžství, v jeho kompetenci je například aktivní účast na mši, předčítání posvátných textů nebo pedagogická činnost. Úřad může na rozdíl od kněžství zastávat i ženatý muž, pokud má teologické vzdělání, ale nikoli žena.

V Amazonii chybí kněží

Návrh na vysvěcení ženatých mužů na kněze je jedním z nejspornějších bodů v závěrečném dokumentu biskupské synody. Hovoří se v něm o tom, že by se kněžími mohli stát ženatí muži, kteří jsou již jáhny a zároveň jsou uznávanými vůdci svých komunit.

Návrh je reakcí na situaci v mnoha jihoamerických zemích. Věřící v Amazonii se totiž v současné době často musejí kvůli nedostatku kněží obejít dlouhé měsíce bez zpovědi, bohoslužeb i svátostí.

Možnost prolomení pravidla kněžského celibátu, které nevylučuje ani papež František, ale v církvi vzbuzuje i obrovskou kritiku. Podle některých by se svěcení ženatých mužů mohlo stát precedentem a rozšířit se i mimo oblasti s nedostatkem kněží.