Spojeným státům se po zradě Kurdů nedá věřit, Evropu možná čeká noční můra, píší deníky

Americký prezident Donald Trump nechal Turecku volné ruce v Sýrii, čímž zradil své kurdské spojence a proměnil Spojené státy v zemi, které nelze důvěřovat. V reakci na tureckou intervenci to píší evropské deníky. Vývoj v Sýrii se teď může změnit v noční můru pro Evropu, která by se měla připravit na případný návrat radikálů z takzvaného Islámského státu (IS) i na novou uprchlickou vlnu, upozorňují média.

Kurdští bojovníci v Sýrii v čele amerického konvoje
Zdroj: REUTERS Autor: Rodi Said

Podle britského serveru The Independent se Trump dopustil „nevynucené chyby“, když dal zelenou turecké „invazi“ do severní Sýrie.

Americký prezident podle něj „dovolil Turecku, aby si přivlastnilo velkou část území sousedního suverénního státu, zradil důvěru statečných kurdských spojenců, kteří jsou teď vydáni napospas nepřátelskému tureckému režimu, a prakticky se postaral o propuštění někdejších bojovníků teroristické organizace Islámský stát a teroristů, na které Kurdové dosud dohlíželi“. 

Podle rakouského listu Der Standard bude Trumpovo chování „budíčkem“ i pro další americké spojence na Blízkém východě.

Podobně se v komentáři k turecké operaci vyjádřila polská Gazeta Wyborcza. „Spojené státy se staly zemí, jejímuž slovu se nedá věřit a v jejímž čele stojí velikášský podvodník,“ napsal liberální list. Podle něj takový vývoj není hrozbou jen pro USA, ale i pro jejich spojence včetně těch z NATO.

„Někteří to nazývají absolutní zradou. Na druhou stranu je také potřeba zmínit to, že kurdské jednotky by bez americké pomoci neměly proti Islámskému státu šanci. Tvrdit, že pomáhali nám, Evropě, je trochu přehnané, protože oni pomáhali i sami sobě. Navíc se nedá říct, že by se USA stahovaly ze Sýrie, šlo o 50 až 100 vojáků, kteří se stáhli z pohraničí.“

Tereza Engelová

novinářka

„Každý případný agresor – od Ankary přes Teherán po Moskvu a Peking – teď chápe, že se naskytla šance, kterou nenechají nevyužitou. A nemusí hned někam posílat tanky. Stačí, aby do Rigy nebo Tchaj-peje vzkázali: ,Chcete se snad spoléhat na americké záruky? Tak to hodně štěstí!‘,“ napsaly polské noviny.

Švédský list Expressen varuje, že by se turecká ofenziva do Sýrie mohla stát pro Kurdy i pro Evropu „noční můrou“ a to v podobě „masakrů, osvobozených bojovníků IS a nových uprchlických vln“. „Toto vše bohužel není nerealistické. A pro Evropu a Švédsko je nejvyšší čas, aby zareagovaly na Trumpovu nárazovou syrskou strategii,“ napsaly švédské liberální noviny.

Video Studio ČT24
video

Novinářka Engelová: Představa, že Erdogan nažene uprchlíky zpět do Sýrie, je nereálná

Evropa jako by zapomněla na zásluhy Kurdů, píší noviny

Reakci Evropské unie na tureckou operaci Pramen míru v komentáři kritizoval švýcarský list Neue Zürcher Zeitung.

„Výzvy šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové, aby ,všechny strany konfliktu‘ zanechaly nepřátelských akcí, znějí bezmocně a navíc groteskně – jako by kurdská milice YPG, kterou chce (turecký prezident Recep Tayyip) Erdogan ,vymazat‘, měla na ofenzivě stejnou vinu; a jako by Evropa již zapomněla, které skupiny v Sýrii měly největší podíl na porážce ,chalífátu‘ IS,“ napsaly prestižní švýcarské noviny.

Také francouzský list Le Républicain Lorrain varoval, že by se Evropa mohla vrátit „do bludného kruhu atentátů řízených na dálku z Bagdádího chalífátu“. Pokud to nechce, měla by podle novin zvýšit tlak na tureckého „spojence“ z NATO.

Návrat islamistického terorismu do Francie hrozí právě v okamžiku, kdy země pohřbívá jeho zatím poslední čtyři oběti, dodal Le Républicain Lorrain s odkazem na čtyři mrtvé zaměstnance pařížské policejní prefektury, které před týdnem ubodal jejich radikalizovaný kolega.

Nizozemský list Trouw upozornil, že ofenziva vyvolala v Turecku „obvyklou nacionalistickou euforii“. „Jestli existuje něco, čím se dá rozhádaná turecká společnost sjednotit, pak je to válka… Přesně, jak řekl zakladatel turecké republiky Mustafa Kemal Atatürk: ,Turecko není národ s armádou, ale armáda s národem,‘“ napsaly noviny Trouw.

„Všichni včetně odborníků byli překvapeni, že Turecko (v Sýrii) skutečně zasáhlo a že zasáhlo v takové míře – i více než 32 kilometrů do vnitrozemí, což je ohlašovaný mírový koridor. To pobouřilo zástupce všech spojeneckých sil, jak Američany, tak Evropskou unii, protože bomby dopadly i do města Kámišlí, které je úplně na východě, a u Kobani, kde Francouzi mají svou jednotku,“ poznamenala novinářka Tereza Engelová z webu HlídacíPes.org.

„Panika tak panuje nejen mezi lidmi, ale také mezi jednotkami a humanitárními pracovníky, kterých tam má Evropa velký počet,“ domnívá se novinářka. „Turci možná hrají vabank, chtějí ohromit nepřítele, aby se vzdal a bylo minimum ztrát na civilních životech,“ spekuluje Engelová.