Na Slovensku zadrželi tři policisty. Údajně lustrovali novináře, jeden z nich měl pracovat i pro Kočnera

Inspekce slovenského ministerstva vnitra zadržela tři policisty včetně bývalého ředitele jednoho z elitních policejních útvarů Pavola Vorobjova. Panuje podezření, že nelegálně lustrovali novináře a prokurátory v policejních databázích. Vorobjov měl údajně vyhledávat údaje o osobách i pro podnikatele Mariana Kočnera. Ten čelí obvinění z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka.

O kauze jako první informovaly weby nastope.sk a Denník N. Ministerstvo vnitra bez bližších podrobností potvrdilo, že zadržení tří osob souvisí se zmíněným nelegálním prověřováním.

Jeden ze zadržených Vorobjov dříve tvrdil, že prověřování údajů vykonával pro někdejšího slovenského policejního prezidenta Tibora Gašpara, později ale výpověď změnil.

Gašpar popřel, že by takový pokyn svému podřízenému vydal. Vorobjov zastával funkci šéfa zpravodajské jednotky finanční policie, na vlastní žádost byl letos přeložen k jinému policejnímu útvaru.

Mezi zadrženými policisty je podle médií také Milan Mihálik, zástupce ředitele policejní jednotky pro odhalování nejzávažnějších případů majetkové a hospodářské kriminality. Dále byl zadržen Michal Zubčák z odboru podpory řízení, uvedl deník Sme.

V souvislosti s vyšetřováním nezákonných lustrací novinářů dříve na policii vypovídali i poškození redaktoři. Ti zveřejnili informace, že někdo z policie sestavil seznamy i s osobními údaji novinářů, údaji o jejich rodinných vazbách či používaném motorovém vozidle.

Kočner se dostal k soukromým údajům

Slovenská média dříve psala o tom, že Kočner nechal novináře sledovat. Z komunikace zajištěné v jeho mobilním telefonu podle dostupných informací vyplývá, že se chlubil získanými údaji o soukromí žurnalistů.

Kočner ještě v roce 2017 v telefonickém rozhovoru Kuciakovi vyhrožoval, že najde „špínu“ na něj a na jeho rodinu a získané informace zveřejní. Kvůli tomu se Kuciak, který psal i o Kočnerových kontroverzních podnikatelských aktivitách, obrátil na policii. Ta však věc odložila.