Kahtáního účet byl zablokován necelý rok po vraždě saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Istanbulu. Princův poradce byl poté propuštěn ze služby.
Saúdskoarabská prokuratura uvedla, že Kahtání se podílel na plánu Chášakdžího repatriovat. Úřady ale nesdělily, zda byl zatčen. Podle nejmenovaných zdrojů se nenachází mezi osobami, které byly za vraždu novináře postaveny před soud.
Od 22. října 2018, což bylo krátce po jeho propuštění, nenapsal na Twitteru nic. Podle zdrojů agentury Reuters měl však stále velký vliv.
Twitter nesdělil, proč Kahtáního účet zablokoval až nyní, uvedl pouze, že porušil pravidla o manipulaci. Zablokováno bylo také šest dalších účtů napojených na vládu Saúdské Arábie, jež se prezentovaly jako nezávislá média, ale ve skutečnosti šířily provládní názory.
Zároveň Twitter zablokoval velkou síť 4258 účtů spravovaných z SAE. Kdo za účty, které šířily kritiku Kataru a Jemenu, stojí, společnost neuvedla. Saúdská Arábie a SAE stojí v jemenské válce v čele koalice, která na straně vlády bojuje proti šíitským povstalcům. Koalice se opakovaně stala terčem kritiky lidskoprávních organizací, které ji viní z bombardování civilních cílů.
Blokáda Kataru trvá už přes dva roky
Politický podtext má i kritika Kataru. Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie, Bahrajn a Egypt na počátku června 2017 oznámily, že přerušují diplomatické styky s Katarem, a vyhlásily proti němu dopravní a obchodní blokádu. Katar podle nich podporuje teroristické organizace a destabilizuje situaci v regionu. Katar obvinění odmítá.