„Trumpe, osvoboďte nás,“ žádali demonstranti v Hongkongu. Policie protesty rozehnala

Demonstranti v Hongkongu pochodovali k ambasádě Spojených států a vyzvali amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby jejich město osvobodil. Mnozí z nich mávali americkými vlajkami a nesli plakáty s nápisem „Prezidente Trumpe, osvoboďte, prosím, Hongkong“. Protest byl zpočátku poklidný, později ale přešel v násilnosti zahrnující stavění barikád, rozbíjení oken a zapalování ohňů v nákupní čtvrti. Policie k rozehnání demonstrantů použila slzný plyn.

Žena si po zásahu slzným plynem vymývá oči
Zdroj: REUTERS Autor: Kai Pfaffenbach

Tisíce demonstrantů za dohledu policie v neděli zpívaly americkou hymnu a skandovaly slogany jako „Bojujte za svobodu, stůjte na straně Hongkongu“ či „Vzdorujte Pekingu, osvoboďte Hongkong“. Hongkong se už několik měsíců potýká s masovými protesty, jejichž účastníci požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy ze ztráty svobod v důsledku sílící kontroly Pekingu. 

Jeden z nejvýznamnějších prodemokratických aktivistů Joshua Wong oznámil, že ho znovu zadržela policie a obvinila z porušení podmínek kauce. Wong byl zadržen na letišti, podle listu Bild byl právě na cestě do Německa, kde se měl zúčastnit akce pořádané tímto deníkem.

Koncem srpna hongkongské úřady Wonga zadržely a obvinily z podílu na organizaci nepovoleného protestu před policejní stanicí. Následně byl Wong propuštěn na kauci. Své nedělní zadržení pokládá za pouhý důsledek procedurální chyby a předpokládá, že bude v pondělí propuštěn.

Někteří američtí zákonodárci vyslovují podporu hongkongským demonstrantům a vyjadřují obavy z hrozby brutálního zákroku ze strany Číny. Trump nicméně podle agentury AP naznačil, že Spojené státy se budou držet stranou. Americký prezident vyjádřil přesvědčení, že obchodní válka, kterou nyní Spojené státy s Čínou vedou, přiměje Peking k obezřetnému postupu.

Za potlačování lidských práv žádají demonstranti americké sankce

„Chceme, aby americká administrativa pomohla chránit v Hongkongu lidská práva,“ citovala agentura Reuters jednoho z demonstrantů. Americký ministr obrany Mark Esper v sobotu vyzval Čínu, aby v Hongkongu postupovala umírněně. Viceprezident Mike Pence už dříve nabádal Peking k humánnímu přístupu k demonstrantům a varoval, že použití násilí by zkomplikovalo dosažení obchodní dohody.

„Hongkong stojí v čele boje proti čínskému totalitnímu režimu,“ uvedl jeden z organizátorů pochodu. „Prosím, podpořte nás v našem boji,“ dodal. Demonstranti vyzvali Washington, aby schválil návrh zákona, který by sankcionoval hongkongské a čínské představitele, kteří potlačují demokracii a lidská práva.

Protesty v Hongkongu pokračují od začátku června. Lidé začali původně demonstrovat proti návrhu zákona o vydávání podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny. Správkyně Hongkongu Carrie Lamová tento týden slíbila úplné stažení návrhu tohoto zákona, její slib však aktivisty neuspokojil. 

Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila v roce 1997 pod čínskou správu. Od té doby funguje podle zásady „jedna země, dva systémy“ a díky tomuto modelu má některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné. Včetně možnosti demonstrovat. Kritici však tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.