Vzpurným konzervativcům hrozí kvůli brexitu vyloučení. Roste riziko předčasných voleb

Poslanci britské Konzervativní strany dostali varování, že budou vyloučeni z poslaneckého klubu, pokud se tento týden připojí k opozici ve snaze zablokovat hrozící variantu brexitu bez dohody. Rebelové by zároveň nemohli kandidovat za konzervativce v příštích volbách, informují britská média. Tento krok oživil spekulace, že premiér Boris Johnson usiluje o předčasné volby. Opoziční vůdce Jeremy Corbyn řekl, že jeho labouristé nové volby chtějí.

Zastánci a odpůrci brexitu v Londýně
Zdroj: REUTERS Autor: Henry Nicholls

Vyloučení z poslaneckého klubu v britské politické terminologii znamená de facto vyloučení ze strany. Zákonodárci si ponechají mandát, zůstávají ale nezařazení a od poslaneckého klubu již nedostávají podklady k hlasování.

Tým premiéra Johnsona hrozbou vyloučení reaguje na rodící se snahu opozice společně s několika konzervativními poslanci prosadit zákon, který by vládě znemožnil na konci října vyvést zemi z Evropské unie bez dohody. Hrozba se přitom podle médií nevztahuje jen na případné hlasování o samotném návrhu, ale i na pokus protlačit tento návrh na program dolní komory parlamentu, který se čeká v úterý.

„Tohle je čiré pokrytectví,“ reagoval nejmenovaný mluvčí konzervativních rebelů s odkazem na to, že řada členů nynější vlády na začátku roku porušila stranickou disciplínu při hlasováních o brexitové dohodě. „Ale toto je o národním zájmu, už nejsme v situaci, kdy by výhrůžky někoho přiměly vzdát se svých principů,“ dodal.

Kontroverzi dále přiživují vyjádření dvou členů vlády, kteří v televizních rozhovorech odmítli jednoznačně říci, že kabinet bude jakýkoli případný zákon o odkladu brexitu respektovat. Johnsonův mluvčí na to při pravidelné tiskové konferenci reagoval slovy, že každá vláda dodržuje zákony.

Královna Alžběta II. koncem srpna na doporučení předsedy vlády nařídila, aby ve druhém zářijovém týdnu skončila aktuální parlamentní schůze, přičemž nová má začít 14. října. Do platného termínu brexitu už pak bude zbývat jen něco přes dva týdny, odpůrci odchodu bez dohody tedy chtějí zakročit už v následujících dnech. Podle kabinetu by tím oslabili vyjednávací pozici Londýna ve snaze dosáhnout úpravy aktuální „rozvodové“ dohody se zbytkem EU.

Předčasné volby se skloňují stále častěji 

Deník The Guardian označil avizovaný postup Downing Street proti případným rebelům za „extrémní krok, který by připravil půdu pro předčasné volby“. Vláda by totiž okamžitě přišla o parlamentní většinu, v Dolní sněmovně mají konzervativci společně s partnery ze severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) většinu jediného křesla.

Podle informací hlavní politické zpravodajky BBC Laury Kuenssbergové Johnsonův tým zvažuje vyvolání voleb, pokud by tento týden bitvu kolem brexitu bez dohody prohrál.

Jeden z lídrů konzervativních vzbouřenců a bývalý ministr spravedlnosti David Gauke dokonce v pondělí v rozhovoru s BBC naznačil, že vláda tuto variantu preferuje. „Abych byl upřímný, jejich strategií je tento týden prohrát a usilovat o předčasné volby poté, co odstraní ty, kdo věří, že bychom měli (z EU) odejít s dohodou,“ řekl Gauke.

Jeremy Corbyn
Zdroj: ČTK/PA
Autor: Danny Lawson

Podle Johnsonova mluvčího dal premiér jasně najevo, že si volby v nejbližší době nepřeje. Labouristický lídr Corbyn v pondělí naopak média ujišťoval o podpoře své strany pro takovýto scénář. Z jeho slov ovšem nebylo jasné, zda by labouristé nové volby podpořili za jakýchkoli okolností.

„Nejdříve se musíme spojit, abychom zastavili odchod bez dohody. Tento týden máme možná poslední šanci. (…) Poté potřebujeme parlamentní volby,“ řekl Corbyn během vystoupení na severu Anglie. Slíbil, že labouristé udělají vše pro to, aby Británie z EU neodešla bez dohody, ve hře prý zůstává i hlasování o důvěře vládě.